• rozwiń

Temat: Japonia

Rewolucja w zakupach. Niezwykły pomysł organizatora igrzysk

Rewolucja w zakupach. Niezwykły pomysł organizatora igrzysk
Foto: Shutterstock / the-japan-news.com Foto: Innowacyjny system ma być w pełni gotowy do 2020 roku

Innowacja wkracza na wyższy poziom. Od tego lata japoński rząd będzie testować system, w którym turyści będą mogli zweryfikować tożsamość i zrobić zakupy w sklepach z wykorzystaniem odcisków palców.

Rząd ma nadzieję, że system, który zwalnia klientów z konieczności używania gotówki lub kart kredytowych pomoże w zwiększeniu liczby turystów. System ma być w pełni gotowy na letnie Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w 2020 roku, które odbędą się w Tokio.

Turyści będą mogli dołączyć do eksperymentu już na lotnisku. Niezbędna do tego będzie jednak rejestracja odcisków palców i innych danych, w tym także informacji o karcie kredytowej. Do programu będą włączone również inne miejsca niż porty lotnicze.

Po rejestracji w systemie turyści będą w stanie robić zakupy po sprawdzeniu ich tożsamości poprzez umieszczenie dwóch palców na specjalnych urządzeniach zainstalowanych w sklepach.

Kilkaset miejsc

Teraz japońskie prawo hotelowe wymaga od zagranicznych turystów pokazania swoich paszportów podczas zameldowania w zajazdach i hotelach. Rząd planuje zastąpić ten wymóg poprzez uwierzytelnienie za pomocą odcisków palców.

Łącznie w eksperymencie weźmie udział 300 miejsc, a wśród nich m.in. sklepy z pamiątkami, restauracje, hotele. Znajdują się one w obszarach popularnych wśród zagranicznych turystów: Hakone, Kamakura, Yugawara i Atami.

Rząd planuje stopniowo rozszerzać eksperyment o kolejne obszary kraju, region Tohoku i dzielnice w Nagoya. I ma nadzieję, że system będzie funkcjonował w całym kraju, także Tokio, już w 2020 roku.

Rządowe plany

Wprowadzenie systemu jest częścią ambitnych planów rządu w celu zwiększenia rocznej liczby turystów zagranicznych do 40 milionów do 2020 roku.

Jest to również dążenie do zaprezentowania kraju jako zaawansowanego technologicznie i udostępnienie turystom nowych możliwości. Tak by mogli z nich skorzystać odwiedzając Japonię w trakcie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich.

Dane o tym jak i gdzie turyści zagraniczni korzystają z systemu będą zarządzane przez specjalnie powołany w tym celu organ rządowy. Analiza nawyków i wydatków ma posłużyć do opracowania polityki turystycznej oraz strategii zarządzania dla branży.

Nie pierwszy raz

Podobny system na próbny okres w październiku ubiegłego roku wprowadził park rozrywki Huis Ten Bosch w Sasebo. - System został bardzo dobrze przyjęty przez klientów, szczególnie tych z dziećmi, gdyż oszczędza im kłopotów z wyjmowaniem portfela - mówi jeden z pracowników.

To jednak nie koniec.

Prawdopodobnie już pod koniec tego miesiąca, Aeon Bank w Tokio będzie pierwszym bankiem w Japonii, który przetestuje system, w którym klienci będą mogli wypłacić gotówkę z bankomatów używając do identyfikacji tylko palców.

 

Nie daj się okraść. Zobacz, jak zabezpieczyć kartę kredytową przed złodziejem:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane