• rozwiń

Iran wprowadza oficjalny zakaz obrotu kryptowalutami

Ile warte są bitcoiny? Odtwórz: Ile warte są bitcoiny?
Ile warte są bitcoiny? "Źródło: tvn24bis.pl"

Iran wprowadza oficjalny zakaz obrotu kryptowalutami - poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press, powołując się na źródła w irańskiej prasie. Zdaniem AP decyzja Teheranu ma związek z wyjątkowo niskim kursem irańskiego riala.

Zakaz dotyczy "wszystkich instytucji i centrów finansowych w kraju", w tym - banków czy kantorów wymiany walut. Chociaż kryptowaluty, takie jak bitcoin czy ethereum nigdy nie zostały w Iranie zalegalizowane przez państwo, obrót nimi odbywał się na rynkach nieoficjalnych.

Walka o riala

Według doniesień prasowych, na które powołuje się AP, bank centralny w Teheranie umotywował zakaz obrotu kryptowalutami "chęcią zapobiegania przestępstwom takim, jak pranie brudnych pieniędzy oraz terroryzm".

Wprowadzenie zakazu dla transakcji kryptowalutowych to jeden z wysiłków, jakie irański rząd podejmuje celem szerszej kontroli nad walutą tego kraju - rialem, który w tym miesiącu osiągnął rekordowo niską wartość.

Transakcje kryptowalutowe umożliwiają obrót pieniężny niezależny względem banków państwowych czy też administracji rządowej. Obrót wirtualnymi pieniędzmi z reguły odbywa się anonimowo, tokeny (odpowiednik jednostki monetarnej) poszczególnych walut mogą jednak być wymieniane na gotówkę zgodnie z obowiązującymi aktualnie cenami giełdowymi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane