• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Facebook

Iran śledzi "polubienia". Służby inwigilują 8 mln użytkowników Facebooka

Iran śledzi "polubienia". Służby inwigilują 8 mln użytkowników Facebooka
Foto: Maria Elena/flickr.com/(CC BY 2.0) Foto: Gwardia Rewolucyjna oskarża Facebooka o to, że usiłuje przyciągnąć internautów na "niemoralne strony"

Irańska Gwardia Rewolucyjna masowo inwigiluje użytkowników Facebooka. Agencja Irna, powołując się na komunikat wydziału Gwardii ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, podała w poniedziałek, że śledzono "polubienia" 8 mln irańskich użytkowników portalu.

Gwardia Rewolucyjna oskarża Facebooka o to, że usiłuje przyciągnąć internautów na "niemoralne strony", zawierające "obsceniczne treści". Ponadto Gwardia utrzymuje, że Facebook "otwarcie popiera" strony internetowe, które są sprzeczne z muzułmańskimi wymogami dotyczącymi strojów kobiecych.

Inteligentne filtrowanie sieci

Agencja AP przypomina, że Teheran raz na jakiś czas wydaje takie oświadczenia. W grudniu ubiegłego roku władze Iranu postanowiły rozszerzyć program "inteligentnego filtrowania" sieci. Dzięki temu rząd w Teheranie będzie mógł identyfikować i blokować niechciane treści pojawiające się na portalach społecznościowych.

Zgodnie z założeniami władz irańskich "inteligentne filtry" pomogą w wychwytywaniu szkodliwych informacji i wpisów bez konieczności blokowania dostępu do pewnych stron internetowych, jak to było w przeszłości. W Iranie utrzymywana jest bardzo restrykcyjna kontrola dostępu do światowej sieci; blokowane są popularne portale społecznościowe, takie jak Facebook, Twitter czy YouTube. Dzięki nowym rozwiązaniom te restrykcje miałyby być poluzowane.

Jak zakomunikował wówczas rząd, ma on zamiar "blokować treści o charakterze kryminalnym i nieetycznym". Przez nieodpowiednie treści Teheran rozumie także informacje dotyczące polityki i uderzające we władze irańskie. W 2009 roku portale społecznościowe były wykorzystywane przez przeciwników ówczesnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada do informowaniu o przebiegu protestów.

We wrześniu 2014 roku prezydent Iranu Hasan Rowhani wezwał tamtejszych muzułmańskich duchownych do większej tolerancji wobec internetu i innych nowoczesnych technologii, zaznaczając, że Iran nie może "zamykać bram na świat".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Janko Emigrant
W porównaniu z USA, Anglią, Rosją, to irańskie służby inwigilują ułamek tego co Amerykanie.
Przypuszczam, że polski wywiad i policja też inwigiluje więcej jak 8 milionów.
Smutne, ale prawdziwe. Dlatego nie interesują mnie fujzbuki.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Demagog
Największą głupotą takich władz totalitarnych jest fakt, iż wydają one grube miliardy na takie systemy kontroli i nadzoru, milirady, które mogli wydać na inwestycje, zbrojenia lub rozwój.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane