• rozwiń

Apple podrobił chiński telefon? Sprzedaż iPhone'ów wisi na włosku

Apple podrobił chiński telefon? Sprzedaż iPhone'ów wisi na włosku
Foto: apple.com Foto: Według chińskiego urzędu Apple naruszyło patent firmy Baili, kopiując projekt obudowy.

Zazwyczaj to Chińczycy znani są z podrabiania czego się da, ale tym razem jest odwrotnie. Urząd Własności Intelektualnej w Pekinie orzekł, że telefony iPhone 6 i iPhone 6s są podobne do smartfona 100C mało znanej chińskiej firmy Baili i nakazał wstrzymanie jego sprzedaży.

Według urzędu Apple naruszyło patent chińskiej firmy Baili kopiując projekt obudowy. Z orzeczenia wynika, że 100C oraz iPhone 6 wyglądają tak podobnie, że konsumenci mogą nie dostrzec różnicy. Konsekwencją tej decyzji mogą być poważne problemy Apple w postaci wstrzymania sprzedaży telefonów firmy w Pekinie, bo właśnie tego miasta dotyczy orzeczenie.

Powiadomienie o zakazie sprzedaży niektórych modeli iPhone'ow zostało opublikowane na stronie internetowej chińskiego rządu. Teoretycznie może to doprowadzić do wstrzymania sprzedaży urządzeń Apple'a w stolicy Chin, ale Amerykanie odwołali się do sądu wyższej instancji.

Można kupować

Technologiczny gigant z Cupertino poinformował, że jego telefony nadal są dostępne na chińskim rynku.

- Zarówno iPhone 6, iPhone 6 Plus jak i iPhone 6s, iPhone 6s Plus oraz iPhone SE są dostępne w sprzedaży w Chinach. Odwołaliśmy się od decyzji regionalnego trybunału patentowego w Pekinie i w rezultacie została ona zawieszona do czasu rozpatrzenia sprawy przez sąd w Pekinie - poinformowała firma.

Baili to mało znana firma nawet w samych Chinach. Jej smartfony nie cieszą się dużą popularnością w Państwie Środka.

Chiny po Stanach Zjednoczonych są największym rynkiem dla Apple'a, ale firma od lat ma problem w władzami. Na początku roku zablokowały one takie aplikacje jak iTunes, iBooks oraz iMovie. Apple przegrał także prawną batalię do używania na wyłączność znaku towarowego z chińskim producentem wyrobów skórzanych, który opatrzył swoje torebki nazwą "IPHONE".

W 2012 roku sąd orzekł, że firma z Cupertino powinna zapłacić 60 mln dolarów firmie technologicznej z Shenzhen, aby zakończyć spór o nazwę iPad.

W ub. roku sprzedaż produktów Apple'a w Chinach wyniosła więcej niż w całej Europie. Jednak po latach wysokiego wzrostu wyniki są coraz słabsze. Jak wynika z ostatniego raportu kwartalnego sprzedaż w tym kraju spada, a przychody zmniejszyły się aż o 26 proc. rok do roku.

W maju Apple zainwestował miliard dolarów w chińskiego rywala Ubera - Didi Chuxing. To ruch, który jest powszechnie postrzegany jako próba wzmocnienia relacji z Chinami.

Zobacz informację o słabych wynikach Apple:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane