• rozwiń

Nowy system Apple. Dziesięć rzeczy, które musisz wiedzieć o iOS 10

Nowy system Apple. Dziesięć rzeczy, które musisz wiedzieć o iOS 10
Foto: Apple Foto: Premiera iOS 10. spodziewana jest na jesieni

Zaprezentowana w tym tygodniu przez Apple najnowsza wersja systemu operacyjnego ma tchnąć nowe życie w smartfony i tablety producenta z Cupertino. Oto dziesięć rzeczy, które musisz wiedzieć o iOS 10.

1. Siri

Asystent głosowy i nawigator wiedzy Apple'a otrzymał zastrzyk świeżości w iOS 10 poprzez zwiększenie liczby aplikacji, które z nim współpracują. Oznacza to, że mówiąc do telefonu będzie można zamówić taksówkę, jedzenie lub zrobić przelew.

Siri działać teraz będzie także w wiadomościach oraz poczcie i zaproponuje inteligentne odpowiedzi. Dostanie dostęp do kalendarza i książki adresowej, więc może rozpoznać, czy jesteśmy dostępni, np. na przyjęcie urodzinowe czy też termin mamy już zarezerwowany.

Szkoda tylko, że Siri nie działa na razie w języku polskim.

2. Apple Music

Serwis umożliwiający strumieniowanie muzyki oraz teledysków zyskał zupełnie nowy, bardziej przejrzysty design. Pojawiła się zakładka "For You", w której znajdziemy sugerowane piosenki, mogące nam się podobać. Będzie też nowa playlista "Discovery Mix", tworzona na podstawie naszych upodobań muzycznych.

3. Zdjęcia

Aplikacja Zdjęcia również przeszła gruntowny remont. Będzie m.in. rozpoznawała twarze i miejsca, gdzie zostały wykonane fotografie. Aplikacja będzie też automatycznie tworzyć albumy pogrupowane według ludzi, miejsc i dat.

4. Wiadomości

Animowane dymki w wiadomościach tekstowych, animacje tekstowe, niewidzialne wiadomości, większa ilość emotikonek i odręczne notatki - to główne zmiany, jakie zaszły w aplikacji Wiadomości. Wyraźnie  widać, że te ruchy podyktowane są chęcią konkurowania ze Snapchatem.

5. Apple Home

HomeKit doczekał się własnej aplikacji o nazwie Home. Pozwala ona włączyć/wyłączyć światła, zamknąć drzwi lub nawet podnieść żaluzje. Co ciekawe, obsługiwanie aplikacji będzie możliwe za pomocą Siri. Home będzie także wyświetlać interaktywne powiadomienia na ekranie blokady.

6. Apple Maps

Aplikacja Mapy otrzyma kilka nowych funkcji, podobnych trochę do tych z Google Maps. Użytkownicy otrzymają m.in. informacje o nasileniu ruchu. Aplikacja będzie się również "uczyć" tras najczęściej wykorzystywanych przez użytkownika tak, aby w przyszłości proponować dojazd dobrze już znanymi drogami.

7. Wbudowane aplikacje

Wbrew informacjom, jakie pojawiły się początkowo, iOS 10 nie umożliwi usuwanie aplikacji wbudowanych przez Apple. Będzie można usunąć ikonę aplikacji, jej zużycie danych, nie pojawi się też w działających w tle aplikacjach, jednak nadal pozostanie ona w telefonie wyjaśnił Craig Federighi, szef działu software Apple. 

8. Blokada ekranu

Główny ekran blokady, czyli to co widzimy zanim przesuwamy palcem ekran, aby odblokować telefon, otrzymał nowe oblicze. Główna zmianą jest to, że nie trzeba już naciskać przycisku, aby go wywołać/podświetlić, pojawi się on w momencie, gdy weźmiemy swojego iPhone'a do ręki i podniesiemy na wysokość oczu.

Nowy system to łatwiejszy i szybszy dostęp do kluczowych funkcji. Aby odpalić aparat wystarczy przesunąć w prawo bezpośrednio z ekranu blokady. Chcesz wiadomości i informacji o pogodzie? Trzeba przesunąć w lewo.

9. Dla kogo?

iOS 10 będzie działać na iPhone'ach 5 i nowszych, na wszystkich modelach iPadów Air i iPadów Pro oraz na iPodach touch 6. generacji.

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie funkcje będą działać na starszych telefonach. iPhone 5 nie posiada przycisku Touch ID co oznacza np., że Apple Pay nie będzie działał w trybie online.

10. Od kiedy?

Premiera iOS 10 spodziewana jest na jesieni, najprawdopodobniej w tym samym czasie co premiera iPhone'a 7. Testy publicznej wersji beta rozpoczną się w lipcu.

Słabe wyniki Apple:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane