• rozwiń
  • WIG20 2321.51 +0.57%
  • WIG30 2664.30 +0.68%
  • WIG 59705.83 +0.46%
  • sWIG80 11574.91 -0.36%
  • mWIG40 4023.71 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:05

Dostosuj

Temat: Internet

Hakerzy nie śpią. Zobacz, jak obronić się przed cyberzłodziejami

Hakerzy nie śpią. Zobacz jak obronić się przed cyberatakiem Odtwórz: Hakerzy nie śpią. Zobacz jak obronić się przed cyberatakiem
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 Foto: Hakerzy wykorzystują do swoich ataków tzw. botnety | Video: Hakerzy nie śpią. Zobacz jak obronić się przed cyberatakiem

- Trzeba być bardzo ostrożnym przy otwieraniu maili od osób, których nie znamy - mówi w TVN24 Piotr Niemczyk, były szef Urzędu Ochrony Państwa. Jak dodaje, "nie zawsze jesteśmy bezpieczni. Antywirusy bywają bezradne, bo to my sami wpuszczamy wirusa otwierając maila".

A o tym, że konsekwencje ataku mogą być poważne świadczy piątkowa informacja o schwytaniu internetowych złodziei, którzy z bankowych kont przelali na własne rachunki w sumie bagatela 94 mln zł. Przez cztery lata włamywali się do komputerów w domach, firmach i urzędach. Zorganizowany przez trzech hakerów gang, udało się wreszcie rozbić, a zarzuty usłyszało już blisko 150 osób.

- To jest znaczący sukces policji - ocenia Piotr Niemczyk, były szef Urzędu Ochrony Państwa.

Miliony komputerów

Mechanizm działania hakerów nie był skomplikowany. Wystarczyło, że użytkownik poczty elektronicznej otworzył przesłanego przez przestępców maila z załącznikiem, w którym przesyłali stworzonego przez siebie wirusa.

- Po to żeby dobrać się do naszego komputera są konstruowane całe sieci tzw. botnetów, czyli komputerów zombie, które bez wiedzy i zgody właścicieli służą do tego żeby wysyłać dalsze sygnały służące wyłudzeniu numeru konta, PIN-u, który pozwala zalogować się do konta i dokonać transferów pieniędzy - mówi Niemczyk.

Botnet to bowiem grupa komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem pozostającym w ukryciu przed użytkownikiem i pozwalającym jego twórcy na sprawowanie zdalnej kontroli nad wszystkimi komputerami w ramach botnetu.

- Szacuje się, że w botnetach jest nawet kilka milionów komputerów. Dwie największe firmy, które zostały ostatnio zidentyfikowane przez amerykański CERT, ale dotyczą całego świata w tym także Polski, to firmy, które mają po około milionie tzw. komputerów zombie - zwraca uwagę były szef UOP-u.

Nowa generacja

Jak wskazuje Niemczyk, botnety "służą do tego żeby wywołać maile z tzw. phishingiem, czyli użytkownicy komputerów, zarówno osoby fizyczne jak i firmy, dostawały maila, który ich zainteresował np. rachunek do zapłacenia". Hakerzy podszywający się pod instytucje następnie wyłudzali ważne informacje od ofiar.

- Trzeba być bardzo ostrożnym przy otwieraniu maili od osób, których nie znamy, bo po otwarciu w pliku, który jest zakodowany w wiadomości jest program, który dostaje się do naszego komputera i przechwytuje dane włącznie z tymi, które służą do logowania się do konta - ostrzega Niemczyk.

Jednocześnie podkreśla, że pomóc nie musi tutaj nawet najlepszy program antywirusowy. - Nie zawsze jesteśmy bezpieczni. Antywirusy bywają bezkarne, bo to my sami wpuszczamy tego wirusa otwierając maila - mówi gość TVN24. Niektóre nowocześniejsze próbują wychwytywać takie metody działania hakerów. W takim przypadku otwierając plik na ekranie komputera pokazuje się pytanie, czy na pewno chcemy otworzyć.

To jednak nie koniec, bo przed nami kolejne wyzwania. - Wchodzi generacja nowych wirusów, które mogą się otwierać bez naszej ingerencji. Możemy dostać maila, którego nie musimy otwierać, a on i tak się rozpakuje - ostrzega Niemczyk.

Materiał "Faktów" TVN (15.04.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dzi2
To my mamy cyberzłodziei?Przeciez głosicie wszem i wobec że to PIS winny, oni są całym złem.PIS winny że pada, PIS winny że nie pada, PIS winny że żaby z nieba spadają i winny że nie spadają.A tu, popatrz ,mamy cyberzłodziei, ciekawe z jakiego ugrupowania?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Herer
czy dobrze zrozumiałem, że wystarczy kliknąć na maila aby odczytać treść wiadomości i nawet gdy nie ma załącznika- pliku zainfekowanego wirusem, to możemy sobie zaaplikować wirusa? Bo jak dotąd wierzyłem, że odczytanie maila bez otwierania załączonych plików nic nie grozi.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Andrzej Maliniak
Jak otworzyć pocztę z leciwego Outlooka (2003, 2007) i nie tkniesz załącznika to nic ci sie nie stanie. W nowszych "parser" puści więcej zwłaszcza zewnętrznych skryptów.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane