• rozwiń

Nic nie musisz robić, a Twój internet przyspieszy. Świat czekał na to 15 lat

Nic nie musisz robić, a Twój internet przyspieszy. Świat czekał na to 15 lat
Foto: Shutterstock Foto: Dzięki HTTP/2 przeglądarki mają m.in. szybciej wczytywać strony internetowe

HTTP/2 już za kilka tygodni zastąpi znany od lat protokół HTTP. Na tę zmianę internauci czekali aż 15 lat. Kiedy już nowa wersja zacznie działać, to przeglądarki internetowe internautów na całym świecie przyśpieszą.

Protokół przesyłania dokumentów hipertekstowych, czyli HTTP pozwala przesyłać żądania np. przeglądarki www do serwerów. To dzięki temu kluczowemu elementowi światowej sieci internetowej na stronach www pojawiają się informacje.

Za duży ruch?

W ostatnich latach liczba internautów na całym świecie gwałtowanie rośnie, a wraz z nimi pojawia się coraz więcej zapytań prowadzących do stron, które gromadzą więcej informacji niż dawniej.

Business Insider podaje, że liczba przesyłanych danych jest tak duża, że używany od 1991 roku protokół HTTP może zostać przeciążony, a to wpłynie np. na szybkość przeglądarek. Warto tutaj przypomnieć, że tylko Google przetwarza 40 tys. zapytań na sekundę.

Obecnie używany protokół HTTP funkcjonuje od 1991 roku. Jego ostatnia globalna aktualizacja, po której zyskał nazwę 1.1 odbyła się w 1999 roku. Nowa wersja HTTP/2 ma sprawić, że przeglądarki na naszych komputerach czy laptopach będą szybciej wczytywały strony internetowe. Co więcej na zmianach mają skorzystać też urządzenia mobilne np. smartfony, bo protokół będzie do nich lepiej dopasowany, dzięki czemu łatwiej przyjdzie mu zarządzanie rozbudowanymi treściami.

Niedługo

Nowy protokół HTTP/2 będzie wprowadzony do powszechnego użytku w ciągu kilku najbliższych tygodni. Aby działał także na naszym komputerze trzeba zaktualizować naszą przeglądarkę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
modest_machnicki
Wszystkie popularne przeglądarki już obsługują HTTP2. Teraz tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakim tempie poszczególny firmy, serwisy zaktualizują swoje serwery umożliwiając komunikację HTTP2 z przeglądarkami.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
no__one
dla 5% różnicy w ładowaniu, niewidocznej gołym okiem nikt specjalnie aktualizacji robił nie będzie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Z tego co wiem To internet robi się coraz szybszy a systemy operacyjne coraz wolniejsze i wszystko wychodzi na jedno.
  • 0
  • 3
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane