• rozwiń

Gigant przespał rewolucję mobilną. Zwalnia 12 tys. pracowników na całym świecie

Gigant przespał rewolucję mobilną. Zwalnia 12 tys. pracowników na całym świecie
Foto: Intel Foto: Intel zwolni ponad 12 tysięcy osób

Intel zwolni 12 tys. osób z powodu kurczącego się rynku komputerów osobistych. Amerykański gigant jest największym producentem mikroprocesorów na świecie i wiele lat temu postawił właśnie na ten rynek. Aż 60 proc. przychodów firmy pochodzi ze sprzedaży mikroprocesorów używanych w PC-tach, które odchodzą do lamusa.

Do zwolnień, które obejmą 11 proc. wszystkich pracowników Intela, dojdzie w ciągu najbliższych 12 miesięcy - poinformował technologiczny gigant w oświadczeniu.

Pod koniec minionego roku firma zatrudniała 107 tys. 300 pracowników. Amerykański producent procesorów zapłaci za restrukturyzację 1,2 mld dolarów.

Intel jest największym producentem mikroprocesorów na świecie i wiele lat temu postawił na komputery stacjonarne. Nie udało się jej jednak powtórzyć tego sukcesu na mobilnych urządzeniach przenośnych, które zastąpiły tradycyjne komputery i laptopy. Na rynku procesorów mobilnych dominuje Qualcomm, Apple i MediaTek.

Zmiana strategii

W komunikacie możemy również przeczytać, że Intel chce przyspieszyć ewolucję od firmy dedykowanej PC-tom do takiej, która napędza miliardy inteligentnych urządzeń komputerowych oraz usługi w chmurze.

Po opublikowaniu oświadczenia akcje spółki taniały w handlu posesyjnym na Wall Street o 2,5 proc. Od początku roku Intel stracił już 8,4 proc.

Największy na świecie producent mikroprocesorów obniżył także prognozę przychodów na ten rok.

Jak wynika z badań firmy IDC, rynek komputerów osobistych skurczył się o 11,5 proc. w pierwszym kwartale b.r.

Intel zapowiedział, że ciecia dotkną oddziałów na całym świecie. Większość fabryk firmy najduje się w Stanach Zjednoczonych.

Sztuczna inteligencja rasistką? "To wypadek przy pracy"

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane