• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Stworzono najpotężniejszy komputer na świecie. "Bierzemy udział w wyścigu"

Oto najszybsze superkomputery na świecie Odtwórz: Oto najszybsze superkomputery na świecie
Oto najszybsze superkomputery na świecie "Źródło: tvn24bis"

Firma IBM poinformowała, że we współpracy z NVIDIA stworzyła Summit - najpotężniejszy komputer na świecie. Jak informuje BBC, może on wykonywać 200 tysięcy trylionów operacji na sekundę i wydajnością przewyższa chiński superkomputer Sunway Taihu Light.

Summit ma być wykorzystywany przede wszystkim w badaniach z dziedzin astrofizyki, onkologii i biologii systemowej.

Wysoki koszt

Summit składa się z 4608 serwerów i wyposażony jest w ponad 10 petabajtów (PB) pamięci operacyjnej RAM. Jego budowa kosztowała około 200 mln dolarów.

Nowy superkomputer ma być zlokalizowany w Tennessee w państwowym laboratorium Oak Ridge. Według dyrektora instytucji Thomasa Zakarii Summit już podczas budowy wykonywał zadania obliczeniowe z zakresu genetyki.

- Już podczas swojej budowy Summit wykonywał obliczenia. Można to porównać do sytuacji, w której kierowca rajdowy bierze udział w wyścigu podczas wymiany opon w bolidzie - powiedział Zakaria.

Zastąpił Titana

BBC informuje, że Stany Zjednoczone posiadają obecnie 143 z 500 superkomputerów świata. Dla porównania, Chiny w swoim arsenale mają 202 maszyny.

Najpotężniejszym amerykańskim superkomputerem był do tej pory Titan, który na liście wszystkich supermaszyn zajmował piąte miejsce.

- Jesteśmy świadomi, że bierzemy udział w wyścigu. Jest dla nas bardzo istotne, kto w nim zwycięży - powiedział minister energetyki USA Rick Perry podczas ceremonii prezentacji nowego superkomputera.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane