• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rosjanie kupują pomysł Elona Muska. W Moskwie zbudują ultraszybką kolej

Rosjanie kupują pomysł Elona Muska. W Moskwie zbudują ultraszybką kolej
Foto: flickr.com/(CC BY-NC-ND 2.0)/ appaIoosa Foto: Hyperloop ma ulżyć mieszkańcom Moskwy, którzy tracą mnóstwo czasu w ogromnych korkach

Moskwa chce zbudować u siebie superszybki system transportu, oparty o technologię Hyperloop. Byłaby to ogromna ulga dla mieszkańców stolicy Rosji, którzy tracą mnóstwo czasu w gigantycznych korkach.

Umowa na budowę superszybkiego środka transportu została podpisana w Sankt Petersburgu podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczego. Jej stronami są firma z Los Angeles Hyperloop One, moskiewska Summa Group i miasto Moskwa.

Ułamek sekundy

- Hyperloop może poprawić komfort podróżowania 16 mln ludzi mieszkających w aglomeracji moskiewskiej. Czas dojazdu z do domu do pracy będzie trwał ułamek sekundy – powiedział Shervin Pishevar, współzałożyciel Hyperloop One.

Hyperloop to szalona – jak się na początku wydawało – wizja Elona Muska, która ma zrewolucjonizować transport. W 2013 r. twórca takich firm jak Tesla, SpaceX i PayPal ogłosił plany stworzenia najnowocześniejszego środka transportu, który umożliwiałby pokonanie tysięcy kilometrów w rekordowo krótkim czasie.

Według założeń Muska podróż Hyperloopem ma odbywać się wewnątrz stalowych kapsuł poruszających się z prędkością ponad 1200 km/h. Hyperloop ma stanowić połączenie samolotu Concorde, działa elektromagnetycznego (railgun) ze stołem do air hokeja.

Kapsuły mają być wystrzeliwane za pomocą sprężonego powietrza w specjalnej rurze, w której ma panować minimalne ciśnienie, co zmniejszy opory. Musk przekonywał, że Hyperloop umożliwi ludziom podróżowanie między Los Angeles a San Francisco w 30 minut. To prawdziwa rewolucja, bo aktualnie tę trasę pokonuje się w sześć godzin samochodem i godzinę samolotem.

Pierwsze testy

Hyperloop One to jedna z firm rozwijających tę nowoczesną technologię. Start-upowi udało się zdobyć 80 mln dolarów dofinansowania. Niedawno na torze znajdującym się w okolicach Las Vegas w amerykańskim stanie Nevada odbył się już nawet pokaz, podczas którego testowy wózek rozpędzono na dwie sekundy do prędkości 200 km/h. Hyperloop One prowadzi podobne prace badawczo-rozwojowe w innych miejscach na świecie, m. in. w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji, Dubaju.

Szef Hyperloop One Rob Lloyd zapowiedział w ub. miesiącu, że firma zbuduje system mogący przewozić towary do 2019 roku, a pasażerów do 2021 roku.

W rozwój technologii Hyperloop inwestują też Rosyjskie Koleje Państwowe. W maju wspólnie z Hyperloop One powołały grupę roboczą, która bada możliwości realizacji projektu ultraszybkiego pociągu w Rosji.

Furgalski o Hyperloop: dzięki Polakom być może szybciej trafi do naszego kraju:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane