• rozwiń

W osiem minut z Bratysławy do Wiednia. Futurystyczny Hyperloop wkracza do Europy

W osiem minut z Bratysławy do Wiednia. Futurystyczny Hyperloop wkracza do Europy

Superszybka kolej może połączyć Bratysławę z Budapesztem i Wiedniem. Przedstawiciele Hyperloop Transportation Technologies (HTT), czyli systemu transportu wysokich prędkości, podpisali porozumienie w tej sprawie ze słowackim rządem.

Dirk Ahlborn, prezes Hyperloop Transportation Technologies (HTT) ogłosił w czwartek, że jego firma osiągnęła porozumienie ze słowackim rządem, aby rozpocząć prace nad lokalnym systemem Hyperloop. Ten nowoczesny system transportowy będzie w stanie rozwinąć prędkość do 1 223 km/h.

Słowacja - lokalny lider

Według Ahlborna, kolejne kroki dotyczyć będą określenia trasy, która połączy Bratysławę z Wiedniem i Budapesztem.

- Słowacja jest technologicznym liderem w branży motoryzacyjnej, materiałoznawstwie i przemyśle energetycznym. Wiele z tych obszarów jest integralnych z systemem Hyperloop - stwierdził Ahlborn. - Obecność Hyperloop w Europie  zachęci do współpracy i innowacji na Słowacji i w całej Europie.

Rzeczniczka ministerstwa gospodarki Miriam Žiaková w rozmowie ze słowacką gazetą „Pravda” potwierdziła powstanie takiego porozumienia. Ogłosiła, że strona rządowa ma spotkać się z HTT w ciągu najbliższych 270 dni, aby kontynuować rozmowy.

Portal PC Mag przypomina, że podróż samochodem z Bratysławy do Wiednia trwa ok. godziny, a dzięki wykorzystaniu systemu kapsuł Hyperloop może być skrócona do ok. ośmiu minut. Dzięki systemowi transportu wysokich prędkości ze stolicy Słowacji do Budapesztu można by się dostać natomiast w ok. 10 minut. Samochodem taka podróż zabiera ok. dwie do trzech godzin.

Prace zakończą się do 2020 roku

- Hyperloop w Europie skróciłby znacznie pokonywane odległości oraz sieci międzymiastowe w bezprecedensowy sposób. System transportowy tego rodzaju przedefiniowałby pomysł na dojazdy oraz pobudził współpracę transgraniczną w Europie - twierdzi Vazil Hudak, słowacki minister gospodarki - Ekspansja Hyperloop może prowadzić do zwiększonego popytu na tworzenie nowych centrów innowacyjnych na Słowacji i całej Europie.

Serwis Wired podał, że Ahlborn oczekuje, że słowacka część Hyperloop ma kosztować między 200 mln a 300 mln dol. i zostanie zakończona do 2020 roku.

Hyperloop jest pomysłem Elona Muska, który ma nadzieję, że pociąg poruszający się z prędkością 1000 km/h ułatwi znacznie nowoczesną komunikację. Musk przekonuje, że Hyperloop umożliwi ludziom podróżowanie między Los Angeles a San Francisco w 30 minut. Aktualnie trasę pokonuje się w sześć godzin samochodem i jedną godzinę samolotem.
Jako, że Musk jest już zaabsorbowany innymi projektami, takimi jak SpaceX oraz Tesla, zdecydował się upublicznić swoje plany co do Hyperloop, pozwalając innymi przedsiębiorcom włączyć się w projekt. Skorzystał z tego właśnie Rob Lloyd, który stanął na czele konkurencyjnej firmy Hyperloop Technologies.

Według założeń Muska podróż Hyperloop będzie odbywać się wewnątrz stalowych kapsuł poruszających się z prędkością ponad 1,2 tys. km/h. Szef Tesli tłumaczył wcześniej, że Hyperloop ma stanowić połączenie samolotów Concorde, działa elektromagnetycznego (railgun) ze stołem do air hokeja. Kapsuły mają być wystrzeliwane za pomocą sprężonego powietrza w specjalnej rurze łączącej miejsce docelowe.

Kalifornia prowadzi prace

W Kalifornii prowadzi się obecnie prace nad budową trasy testowej, która ma być ukończona przed końcem roku. Rob Lloyd powiedział CNN, że ich pierwszy komercyjny pociąg mógłby być gotowy w 2021 lub nawet już w 2020 roku.

Pojawiają się jednak liczne przeszkody, które utrudniają prace nad Hyperloop w Kalifornii. Przejęcie ziemi jest bardzo drogie, lokalna społeczność sprzeciwia się budowie pociągów o wysokiej prędkości w pobliżu ich domostw. W dodatku istnieje wysokie ryzyko trzęsień ziemi.

Według „Pravdy”, HTT poszukuje przestrzeni poza USA.
- Osobiście uważam, że to świetne miejsce do tego - stwierdził Ahlborn oceniając Słowację.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane