• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Cyberbezpieczeństwo

Ataki hakerów z Korei Północnej mogą nawet zabić

Ataki hakerów z Korei Północnej mogą nawet zabić
Foto: sxc.hu Foto: Cyberataki mogą mieć podobną siłę uderzenia jak ataki militarne, zabijanie ludzi, czy niszczenie miast

Hakerzy z Korei Północnej są w stanie przeprowadzać ataki, które mogą zniszczyć ważną infrastrukturę, a nawet zabić ludzi - ostrzegł w rozmowie z BBC uciekinier z tego komunistycznego kraju, specjalista w dziedzinie informatyki prof. Kim Heung Kwang.

Jak poinformował, władze w Pjongjangu mają ok. 6 tys. wyszkolonych wojskowych hakerów; od 10 do 20 proc. budżetu sił zbrojnych przeznacza się na wydatki na działania w sieci.

Cyberataki

Według profesora Kima władzom Korei Płn. chodzi o demonstrację siły w cyberprzestrzeni. - Ich cyberataki mogą mieć podobną siłę uderzenia jak ataki militarne, zabijanie ludzi, czy niszczenie miast - podkreślił w rozmowie z BBC.

Prof. Kim przez 20 lat wykładał informatykę na Uniwersytecie Technologii Komputerowych w Hamhyng, zanim w 2004 roku uciekł z kraju. On sam - jak podaje portal BBC News - nie uczył hakowania, ale jego dawni studenci stworzyli jednostkę zajmującą się tym procederem, zwaną Biurem 121. Jednostka ta najprawdopodobniej działa z Chin i przypisuje się jej wiele ataków hakerskich.

Jakie cele?


Liczne ataki były do tej pory wymierzone głównie w południowokoreańską infrastrukturę, taką jak elektrownie czy banki. W ubiegłym roku doszło do poważnego cyberataku na wytwórnię filmową Sony Pictures, o który Stany Zjednoczone oskarżają Koreę Północną. Pjongjang odpiera jednak te zarzuty.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane