• rozwiń

Hakerzy wzięli na cel użytkowników Facebooka. Wśród ofiar są Polacy

Hakerzy wzięli na cel użytkowników Facebooka. Wśród ofiar są Polacy
Foto: Shutterstock Foto: Tylko w ubiegłym tygodniu analitycy z firmy ESET wykryli 10 tys. infekcji

Eksperci z firmy ESET informują o kolejnej fali oszustw dotyczących użytkowników Facebooka. Otrzymując post przypominający wideo z Twoim udziałem możesz ściągnąć złośliwego wirusa, który przejmie kontrolę nad komputerem. Analitycy wykryli już 10 tys. takich złośliwych plików tylko w minionym tygodniu, m.in. w Polsce.

Ofiara hakerów najpierw zauważa na swojej osi czasu post przypominający materiał wideo, na którym został oznaczony. Tytuł rzekomego filmu to najczęściej "My first video" lub "Private video". Zdarza się, że użytkownik otrzymuje wiadomość z linkiem do pliku wideo od swojego znajomego w aplikacji Messenger. Cyberprzestępcy starają się w ten sposób skłonić internautę do kliknięcia w materiał wideo - ostrzega ESET.

Złośliwa wtyczka

Jeśli użytkownik to zrobi, zostanie przekierowany na stronę, która przypomina wyglądem serwis YouTube. Próba odtworzenia filmu skutkuje wyświetleniem informacji o konieczności pobrania dodatkowego rozszerzenia przeglądarki. Jeśli ofiara zainstaluje złośliwą wtyczkę, doda do przeglądarki Chrome konia trojańskiego. Podszywa się on pod legalną aplikację "Make a GIF". Na koniec na facebookowym profilu ofiary pojawia się post z rzekomym filmem, w którym oznaczeni zostają jej znajomi. Niektórzy ze znajomych ofiary otrzymają wiadomość z linkiem do pliku wideo w aplikacji Messenger - opisuje działanie hakerów ESET.

Trojan ma mieć dodatkowo ukryte funkcje, z których na razie nie korzysta. Wśród nich znalazły się m.in. dodawanie nowych osób do znajomych ofiary, tworzenie nowych stron na Facebooku, udostępnianie, edytowanie i ukrywanie postów.

Jak nie dać się oszukać?

Tylko w ubiegłym tygodniu analitycy z firmy ESET wykryli 10 tys. infekcji wspomnianym zagrożeniem. Złośliwy plik infekuje przeglądarki Chrome użytkowników Facebooka w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Rosji, Słowacji, Czechach, Niemczech i wielu innych krajach.

Aby pozbyć się zagrożenia, eksperci z firmy ESET zalecają, aby natychmiast usunąć złośliwe rozszerzenie "Make a GIF" w przeglądarce Chrome, przeskanować komputer przy użyciu programu antywirusowego oraz zachować ostrożność podczas przeglądania Facebooka i nie klikać w linki, które wydają się podejrzane. Nie należy także podczas oglądania materiałów na YouTube instalować dodatkowego odtwarzacza Flash ani innych wtyczek.

Hakerzy nie śpią. Zobacz jak obronić się przed cyberatakiem:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane