• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kosmiczne plany Gowina: polsko-chiński satelita

Kosmiczne plany Gowina: polsko-chiński satelita
Foto: Shutterstock Foto: Gowin poinformował, że podczas wizyty w Chinach doszło też do spotkania przedstawicieli agencji kosmicznych: polskiej i chińskiej, w którym także wziął udział

- Chiny stają się w dziedzinie kosmosu nową potęgą i z dużą satysfakcją muszę poinformować, że doszło do uzgodnienia realizacji bardzo ambitnego projektu, czyli wprowadzenia na orbitę księżyca polsko-chińskiego satelity - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dodał, że Chińczycy chcieliby wysłać tego satelitę w kosmos w 2018 roku.

Wicepremier powiedział, że jego wizyta w Chinach miała na celu zintensyfikowanie polsko-chińskich kontaktów gospodarczych. Wziął udział m.in. w spotkaniu ministrów nauki i edukacji państw Unii Europejskiej i Chin oraz spotkaniu ministrów w formule "16+1" (państw Europy Środkowej i Chin).

- Rozmawialiśmy m.in. o możliwości uczestnictwa podmiotów gospodarczych z Chin w planowanej przez nasz rząd budowie Centralnego Portu Lotniczego. Chcę podkreślić, że nie ma na razie wiążącej decyzji polskiego rządu, czy taki port powstanie, ale jeżeli taka decyzja zapadnie, strona chińska wyraziła zainteresowanie udziałem w tym przedsięwzięciu, tak samo jak udziałem w ewentualnej budowie szybkich kolei - powiedział.

Wspólny satelita

Gowin podkreślił, że podczas wizyty w Chinach doszło też do spotkania przedstawicieli agencji kosmicznych: polskiej i chińskiej, w którym także wziął udział.

- Chiny stają się w dziedzinie kosmosu nową potęgą i z dużą satysfakcją muszę poinformować, że doszło do uzgodnienia realizacji bardzo ambitnego projektu, czyli wprowadzenia na orbitę księżyca polsko-chińskiego satelity. Chińczycy chcieliby wysłać tego satelitę w kosmos w 2018 roku.

Dodał, że jest szansa, by wspomniany satelita został wyposażony w bardzo nowoczesne instrumenty pomiarowe,  stworzone przez polskich naukowców. 

Zaznaczył, że w Chinach rozmawiał również o współpracy ściśle naukowej. - Z ministrem nauki ChRL rozmawialiśmy o potencjalnych obszarach współpracy. Strona chińska jest zainteresowana współpracą z polskim naukowcami w dziedzinie energetyki, badań nad technologiami, studiów rolniczych, ochrony środowiska, a także odnawiania lasów w Chinach. Chiny stoją w obliczu ogromnego projektu odnowienia struktury leśnej. Pod tym względem Polska może być bardzo interesującym parterem - powiedział.

Dodał, że zaproponował też stronie chińskiej, aby przeanalizować możliwość prowadzenia wspólnych badań arktycznych i badań nad reaktorami jądrowymi czwartej generacji.

Przemysł kosmiczny

- Wizyta w Chinach (...) potwierdziła, że stosunki polsko-chińskie znalazły się w fazie bezprecedensowo owocnej. Wyrazem tego był chociażby fakt, że w czasie obu spotkań zostałem poproszony przez chińską stronę, aby wraz z ministrem edukacji Chin być współprowadzącym te spotkania - powiedział.

Gowin w stolicy Chin odwiedził również Chińską Akademię Technologii Kosmicznych (CAST) i spotkał się z władzami tego ośrodka. CAST w 1970 r. umieściła w przestrzeni okołoziemskiej pierwszego sztucznego satelitę chińskiej produkcji Dong Fang Hong. W Pekinie spotkał się m.in. wicepremier Chin Liu Yandong, ministrem edukacji Chen Baoshengiem i ministrem nauki Wan Gangiem. Odwiedził też szereg uczelni wyższych, w Pekinie oraz w stolicy prowincji Syczuan - Chengdu.

- Celem tych rozmów było skonkretyzowanie porozumienia o strategicznej współpracy między Chinami a Polską, zawartego podczas niedawnej wizyty prezydenta Xi w naszym kraju. Po stronie chińskiej jest bardzo duże zainteresowanie intensyfikacją współpracy w obszarze szkolnictwa wyższego. Nie chodzi wyłącznie o wymianę studentów. Oczywiście bardzo liczę na to, że skutkiem zawarcia porozumienia o uznawalności dyplomów, skutkiem mojej wizyty, skutkiem także mojego spotkania z grupą rektorów czołowych chińskich uczelni będzie pojawienie się na polskich uczelniach dużo liczniejszej grupy studentów z Chin niż do tej pory - powiedział.

Wymiana studencka

Jak poinformował wicepremier, obecnie w Polsce studiuje ok. tysiąca studentów z Chin, ale rząd chciałby tę liczbę zwielokrotnić. "Obie strony mają też wolę, aby intensyfikować współpracę o charakterze naukowym. Mogę powiedzieć z dużą satysfakcją, że w ostatnich miesiącach w Chinach uruchomione zostały czwarte studia polonistyczne, tym razem na Pekińskim Uniwersytecie Spraw Zagranicznych. Moja wizyta w Chinach stała się okazją do uruchomienia Centrum Studiów na Polską i Europą Środkowo-Wschodnią na Uniwersytecie w Chengdu, jednym z czołowych chińskich uniwersytetów. Partnerem w tym przedsięwzięciu jest Uniwersytet Warszawski" - powiedział.

Jak powiedział na konferencji prof. Maciej Duszczyk z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, już od najbliższego roku akademickiego Centrum w Chengdu będzie przyjmowało polskich studentów.

- Na pierwszy okres będzie mogło tam pojechać 20 studentów polskich, jak również znacznie wyższa liczba studentów z Chin będzie mogła przyjechać do Polski. Przygotowujemy dla nich specjalne programy w języku angielskim, żeby to było jak najbardziej profesjonalnie zorganizowane - powiedział. Dodał, że bardzo zależy mu też na wymianie naukowej. Chodzi o to, żebyśmy byli w stanie prowadzić wspólne projekty badawcze. Chińczycy są bardzo aktywni w bardzo innowacyjnych technologiach, my też jako uniwersytet mamy się czym pochwalić - zaznaczył.

Gowin podkreślił też, że zamierza podnieść wysokość stypendiów dla studentów polskich, którzy wyjeżdżają do Chin studiować w ramach rządowego porozumienia. - W tej chwili analizujemy, jakie są realne koszty życia w Chinach, przede wszystkim w Pekinie. Wstępnie wydaje mi się, że ta kwota powinna ulec podwojeniu i wynosić miesięcznie około 400 euro - zaznaczył.

 

Chiny wystrzeliły kwantowego satelitę. "To szaleństwo i czarna magia":

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Przybył
Łał! Znowu polskie śrubki w jakimś satelicie, niesamowite... Może niech pan minister zrobi co s czego jeszcze nikt nie zrobił i wyśle zarodki w kosmos.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Jendrol
Gowin, ty to sobie możesz co najwyżej balon kosmiczny z chińskiej prezerwatywy zbudować przy tym rozwalaniu państwowej kasy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Jendrol
Gowin, ty to sobie możesz co najwyżej balon kosmiczny z chińskiej prezerwatywy zbudować przy tym rozwalaniu państwowej kasy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Grzegorz6uox
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Ciesze się że Polska współpracuje z ludźmi którzy przynajmniej dbają o rozwój gospodarczy swojego kraju.
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Tyberios
Jeżeli piszesz o Chinach... to nie masz pojęcia o czym piszesz. "Rozwój Gospodarczy" kraju taki sobie zrobili że normy zatrucia powietrza kilkunastokrotnie przekroczone, gleba zatruta na pokolenia. Czemu ty tak nienawidzisz Polski że chcesz jej taki los zgotować panie ucieszony.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane