• rozwiń

Temat: Energetyka

Słoneczny dach Google'a. Dzięki mapom policzysz, czy warto zainstalować panele słoneczne

Słoneczny dach Google'a. Dzięki mapom policzysz, czy warto zainstalować panele słoneczne
Foto: Pixabay (domena publiczna) Foto: Google podpowie m.in. ile zaoszczędzimy instalując panele słoneczne

Google chce pomagać - na razie tylko Amerykanom w ramach projektu pilotażowego - w podejmowaniu decyzji o instalacji paneli słonecznych. Wykorzystana ma być w tym celu usługa kartograficzna internetowego giganta (mapy Google) - poinformowano we wtorek.

Po podaniu adresu użytkownik będzie się mógł dowiedzieć, na jakie nasłonecznienie swojego dachu może liczyć i ile pieniędzy zaoszczędzi rocznie, instalując panele słoneczne. Do oszacowania operacji słonecznej wykorzystywane są m.in. trójwymiarowe modele dachów, uwzględnia się cień rzucany przez drzewa i inne obiekty. W obliczeniach pomagają też wieloletnie dane dotyczące zachmurzenia i temperatury.

Jak działa?

Google podpowie chętnym, jaką moc powinna mieć w ich przypadku instalacja fotowoltaiczna, by niemal w 100 proc. pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną. Planowane jest też umożliwienie chętnym bezpośredniego kontaktu z firmą, która takie panele słoneczne instaluje.

"Project Sunroof" przygotował jeden z pracowników Google'a w Bostonie. W fazie pilotażowej usługa jest dostępna w rejonie San Francisco, w kalifornijskim Fresno ("tam, gdzie mieszka mama jednego z inżynierów") i w Bostonie. Później ma być oczywiście rozszerzana na wiele innych regionów.

To się opłaca

Jak podaje CNN Money mieszkańcy San Francisco mogą cieszyć się światłem słonecznym przez 1856 godzin rocznie. Oznacza to, że zainstalowanie paneli na dachu pozwoliłoby zaoszczędzić około 700 dolarów rocznie lub 14 tys. dolarów w ciągu 20 lat. Wszystko przy założeniu, że wydamy 91 dolarów miesięcznie na wypożyczenie paneli.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Planetar
Przydałoby się obniżyć koszty produkcji paneli, wprowadzić konkurencję, może uprościć i zautomatyzować produkcję tak by ludzie sięgając po to rozwiązanie nie musieli się zastawiać, brać kredyty i stało się to bardziej dostępne. Jak cena będzie niższa to ludzie jeszcze chętniej będą z tego korzystać.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Chris_Polewiak
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
hansskloc
Zyski wydają się kolosalne. Wypożyczenie paneli to koszt 91 dolarów miesięcznie , czyli za cały rok koszt jest równy 1092 dolary. Niestety nikt nie podaje jakie są zyski a wyłącznie oszczędności. Pewne jest to, że na pewno zarobi firma wypożyczająca panele.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane