• rozwiń

Google broni się przed zarzutami Brukseli. "Apple też tak robi"

Google broni się przed zarzutami Brukseli. "Apple też tak robi"
Foto: Shutterstock Foto: Google łamie unijne prawo - twierdzi Komisja Europejska

W odpowiedzi na wszczęcie przez Komisję Europejską postępowania wyjaśniającego ws. mobilnego systemu operacyjnego Android Google zwrócił uwagę, że konkurencja korzysta z podobnych mechanizmów o jakie sam jest oskarżany, wymieniając tym samym firmę Apple.

- Komisja Europejska zadaje pytania o nasze umowy z partnerami. Należy przypomnieć, że mają one charakter dobrowolny - można korzystać z Androida bez Google'a, jednak ten zapewnia użytkownikom, programistom i w szerszym kontekście ekosystemowi wiele korzyści - napisał na oficjalnym blogu koncernu wiceprezes ds. inżynierii Hiroshi Lockheimer.

Jakie zarzuty?

W środę Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie wyjaśniające, dotyczące praktyk Google'a w kwestii jego systemu operacyjnego Android. Ma ono ustalić, czy Google nie naruszył unijnych przepisów dotyczących ochrony konkurencji, utrudniając możliwości rozwoju konkurencyjnych systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych, aplikacji i usług oraz ich dostępu do rynku ze szkodą dla konsumentów oraz twórców innowacyjnych produktów i usług. KE zbada m.in., czy Google zachęca producentów smartfonów i tabletów wykorzystujących Androida, by przeinstalowali na swych produktach inne powiązane usługi Google'a, jak wyszukiwarka, mapy czy pocztę elektroniczną GMail.

- Pomagamy producentom urządzeń z Androidem konkurować z Apple, Microsoftem i twórcami innych mobilnych ekosystemów, które pojawiają się na rynku z preinstalowanymi bazowymi aplikacjami. Proszę pamiętać, że umowy dystrybucyjne nie mają charakteru wyłączności, producenci (urządzeń) Androida instalują zarówno swoje aplikacje, jak i programy innych firm. Natomiast porównując do Apple'a - najbardziej dochodowej firmy produkującej telefony komórkowe - instalujemy na urządzeniach z Androidem mniej aplikacji Google'a niż Apple swoich programów na urządzeniach z systemem iOS - podkreślił Lockheimer.

Przedstawiciel koncernu zapowiedział jednocześnie, że firma liczy na współpracę z KE w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane