• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

E-rower z autopilotem. Ford zaskoczył w Barcelonie

E-rower z autopilotem. Ford zaskoczył w Barcelonie
Foto: media.ford.com Foto: Ford prezentuje e-rower na targach w Barcelonie

Koncern motoryzacyjny Ford zaprezentował na targach Mobile World Congress w Barcelonie e-rower, który w przyszłości ma wypełnić lukę w segmencie tzw. inteligentnych systemów transportu. Pojazd jest zintegrowany z mobilną aplikacją ułatwiającą nawigację.

E-rower Forda będzie dostępny w dwóch wersjach: dla zwykłych użytkowników i dla osób wykorzystujących pojazd do celów komercyjnych np. dla kurierów.

Rower sam cię przewiezie?

Pojazd jest zintegrowany z aplikacją mobilną, która odpowiada m.in. za nawigację. Oprogramowanie ma także dostarczać informacje na temat ruchu drogowego i pomagać w wyznaczeniu alternatywnej trasy przejazdu. Aplikacja jest na razie dostępna tylko na smartfony - iPhone 6.

- Jest tyle sposobów, aby poruszać się po mieście, jednak istnieje paląca potrzeba zintegrowania wszystkich środków transportu. (...) Bezproblemowe poruszanie się między samochodami, autobusami, tramwajami i e-rowerami przy jednoczesnym reagowaniu na zmieniającą się sytuację na drodze będzie dużym ułatwieniem dla zwykłych użytkowników i tych, którzy zarabiają dostarczając towary, usługi i działających w służbie zdrowia - powiedział wiceprezes oddziału badawczego i zaawansowanej inżynierii Forda Ken Washington.

Sposób na czyste powietrze

Projekt e-roweru jest częścią szerszej strategii Forda, który bada, jak rowery koegzystują na współczesnych drogach z samochodami i transportem publicznym.

Komisja Europejska zwraca uwagę, że współczesne miasta borykają się z problemem zatłoczonych ulic, co przekłada się na wysokie koszty ekonomiczne i społeczne. Naukowcy zwracają natomiast uwagę, że e-rowery mogą w przyszłości cieszyć się dużą popularnością w zatłoczonych miastach, przyczyniając się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane