• rozwiń
  • WIG20 2324.73 +0.02%
  • WIG30 2672.10 -0.11%
  • WIG 60519.96 -0.01%
  • sWIG80 11974.23 +0.68%
  • mWIG40 4087.33 -0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:57

Dostosuj

FBI popsuło premierę Apple'owi. Agenci wiedzą, jak odblokować iPhone'a

FBI popsuło premierę Apple'owi. Agenci wiedzą, jak odblokować iPhone'a
Foto: PAP / EPA Foto: FBI znalazła sposób na odblokowanie iPhone'a bez zgody Apple

Przewidziana na wtorek rozprawa z udziałem Apple'a i FBI ws. nakazu sporządzenia oprogramowania, który umożliwi FBI odblokowanie iPhone'a należącego do zamachowcy z San Bernandino, została przełożona na wniosek biura. FBI wie już, jak obejść zabezpieczenia.

Informację o sposobie złamania zabezpieczeń przekazały Departamentowi Sprawiedliwości "osoby trzecie" – zaznaczono w komunikacie.

W związku z tym przewidziana na wtorek w Riverside w Kalifornii rozprawa z udziałem przedstawicieli Apple i FBI jest odroczona do 5 kwietnia – podkreślono.

Odwołanie

Rozprawa miała dotyczyć złożonego przez firmę Apple odwołania od decyzji sędziego Sheri Pyma z Kalifornii, która nakazywała korporacji opracowanie programu umożliwiającego agentom FBI zbadanie zawartości iPhone'a 5C, należącego do Syeda Rizwana Farooka, jednego z zamachowców odpowiedzialnych za masakrę z 2 grudnia w San Bernardino. Zginęło wówczas 14 osób. Władze uważają, że za atakiem stało Państwo Islamskie.

Firma Apple złożyła odwołanie od decyzji sędziego po precedensowej decyzji sądu w Nowym Jorku w podobnej sprawie. Na początku marca sędzia sądu federalnego w tym mieście orzekł, że Apple nie jest zobowiązany do pomagania organom federalnym wbrew swej woli i w konsekwencji nie musi odblokować dostępu do telefonu osobistego człowieka podejrzewanego o handel narkotykami.

FBI podzieli się informacją?

Reprezentujący Apple adwokat powiedział po ogłoszeniu odroczenia rozprawy, że firma nie ma żadnej informacji na temat technicznych rozwiązań, które miałyby umożliwić FBI złamanie zabezpieczeń. Wyraził też nadzieję, że służby podzielą się informacjami wskazującymi na ewentualne luki w oprogramowaniu, jeśli sprawa zniknie z wokandy. Jeśli natomiast będzie kontynuowana, firma zamierza zbierać dowody potwierdzające naruszenie zabezpieczeń.

W artykule opublikowanym w poniedziałek grupa naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore udowodniła, że do programu aplikacji iMessage wkradł się błąd na poziomie kodu źródłowego tzw. bug, który otwiera drogę do złamania zabezpieczeń. Artykuł został opublikowany dopiero po wprowadzaniu i rozesłaniu stosownej aktualizacji przez Apple.

Dyskusja o granicy prywatności

Sprzeciw Apple'a wobec decyzji sądu, która mogłaby naruszyć politykę prywatności firmy, wywołał w USA dyskusję na temat granic prywatności i bezpieczeństwa narodowego. Firma, mająca swoją siedzibę w kalifornijskim Cupertino, argumentowała, że złamanie zabezpieczeń naruszyłoby zaufanie panujące między Apple i klientami oraz spowodowałoby straty wizerunkowe.

Telefony iPhone zabezpieczane są specjalnym kodem znanym tylko właścicielowi. Kilkakrotne wprowadzenie błędnego kodu powoduje trwałe zablokowanie telefonu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Panndora
"Telefony są zabezpieczone specjalnym kodem" a czym się różni "specjalny" kod od zwykłego kodu?
Ja swojego iPhone'a zabezpieczam zwykłym kodem ale pewnie jestem nierozgarnięta i nie znam "specjalnego" kodu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
andrzej_buras
FBI popsuło premierę Apple'owi. Agenci wiedzą, jak odblokować iPhone'a. To wiadomość dla idiotów. FBI nie rozszyfrowałoby smartfona nawet z jednocyfrowym kodem Pin
 • 0
 • 9
 • zgłoś naruszenie
zamknij
FrozMnd
FBI raczej nie ma w kompetencji dzielenia się informacjami o lukach w oprogramowaniu, tak jak Apple nie ma w obowiązkach dzielenia się informacją o sposobie szyfrowania danych.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane