• rozwiń
  • WIG20 2317.17 +0.60%
  • WIG30 2667.09 +0.68%
  • WIG 59852.70 +0.63%
  • sWIG80 11656.13 +0.15%
  • mWIG40 4074.92 +0.95%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Masz smartfona i taki samochód? FBI ostrzega

Masz smartfona i taki samochód? FBI ostrzega
Foto: shutterstock.com Foto: FBI ostrzega przed możliwością włamań hakerów do samochodów

FBI i amerykański nadzór bezpieczeństwa transportu (NHTSA) apelują do kierowców o uświadomienie sobie "zagrożeń dotyczących cyberbezpieczeństwa" podłączonych do internetu samochodów. Służby proszą także o zgłaszanie przypadków włamań hakerskich do pojazdów.

"Współczesne pojazdy mechaniczne często posiadają nowe technologie komunikacyjne (podłączenie do internetu), które mają przynosić dodatkowe korzyści w postaci np. zwiększonego bezpieczeństwa, poprawionej ekonomii spalania paliwa czy ogólnej wygody użytkowników" - napisano w komunikacie.

Samochody z internetem

"Wraz z rosnącym poziomem łączności (samochodów z internetem) ważne jest, aby klienci i producenci byli świadomi zagrożeń dotyczących ich cyberbezpieczeństwa" - dodano w dokumencie.

FBI ostrzegło także przed działaniami cyberprzestępców, którzy mogą próbować blokować procesy aktualizacji online systemów samochodów, wysyłając fałszywe wiadomości zawierające załączniki ze szkodliwym oprogramowaniem. BBC na swoich stronach internetowych przypomina, że w ostatnim czasie koncerny General Motors i BMW opublikowały aktualizacje oprogramowania, które mają zmniejszyć ryzyko zdalnych ataków na pojazdy.

Sterowanie autem i hamulcami

BBC przypomina także, że w zeszłym roku koncern Fiat Chrysler wezwał na akcję serwisową w Stanach Zjednoczonych 1,4 mln samochodów, po tym jak eksperci ds. bezpieczeństwa cybernetycznego przejęli zdalnie kontrolę nad jednym z modeli Jeepa. Udało im się wpływać m.in. na sterowanie autem i jego hamulce.

Wiele firm oferuje rozwiązania polegające na łączeniu samochodów np. za pomocą karty SIM z sieciami telekomunikacyjnymi i internetem. Klienci otrzymują dzięki temu m.in. możliwość zdalnego monitorowania stanu pojazdu przez specjalne aplikacje mobilne. Pozwalają także na otwieranie lub zamykanie drzwi samochodów, włączanie silnika lub ustawienie nagrzewania lub chłodzenia pojazdów. Niektóre z nich łączą się w razie wypadku lub kradzieży z centrami firm i służbami ratunkowymi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
szaszapek
Nie ma to jak zwyczajna fura, mi nikt hamulcem nie rusza, biegów też nie zmienia.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane