• rozwiń

Darmowe obiady, masaże w pracy i dobra pensja nie wystarczą w IT

Darmowe obiady, masaże w pracy i dobra pensja nie wystarczą w IT
Foto: Shutterstock Foto: Faworyzowani przez rynek pracy, ale sfrustrowani: IT

Choć zarobki i przywileje specjalistów IT na całym świecie są przedmiotem zazdrości, to nierzadko są oni mniej zadowoleni z pracy niż reszta pracowników – pisze "Rzeczpospolita".

Darmowe obiady, bezpłatne pralnie, owocowe przekąski, leżaki i masaże w pracy, a do tego płace, które przewyższają rynkową średnią - to atuty, które kojarzą się z pracą informatyków należących do ścisłej czołówki najbardziej poszukiwanych kandydatów do pracy.

Zabiegają o nich nie tylko firmy technologiczne, ale praktycznie pracodawcy z każdej branży, począwszy od finansów i ubezpieczeń po koncerny motoryzacyjne, które otwierają swoje przyczółki w Dolinie Krzemowej czy spółki dużych sieci handlowych.

Nic więc dziwnego, że w powszechnym mniemaniu programiści, testerzy, projektanci systemów oraz inni specjaliści z IT żyją jak przysłowiowe pączki w maśle, którymi zresztą kusiła ich przed paroma laty jedna z dużych spółek informatycznych w Polsce.

Jak oceniają eksperci amerykańskiej firmy badawczej TINYPulse, specjalizującej się w badaniu satysfakcji pracowników, raj, którym w potocznej opinii są firmy technologiczne, ma też swoje cienie.

Co mówią liczby?

Zadowolenie z pracy wśród informatyków jest zdecydowanie słabsze niż wśród reszty 5 tys. badanych w zeszłym roku pracowników w USA. Częściej niż przedstawiciele innych grup zawodowych czują się oni wyalienowani, sfrustrowani i niedoceniani w swojej pracy.

O ile połowa wszystkich pracowników twierdzi, że ma jasno określoną ścieżkę kariery, o tyle w IT zaledwie 36 proc. Tylko 17 proc. specjalistów IT czuje się docenianych w pracy.

Gorzej niż w innych branżach wypadają też ich relacje z kolegami i koleżankami z pracy. Wysoko ocenia je 47 proc. informatyków, podczas, gdy wśród pozostałych pracowników niemal 60 proc.

Jak wynika z badań firmy Sedlak & Sedlak wysokie wynagrodzenia w IT nie są czynnikiem warunkującym satysfakcję. 17 proc. badanych informatyków, którzy zarabiają ponad 10 tys. zł nie jest zadowolonych z wysokości swojego wynagrodzenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Przemyślane
STRES, STRES i jeszcze raz stres... Mąż informatyk (pracuje w korporacji) - jak pracuje w domu zdalnie, to sama nie mogę na to patrzeć, też zaczynam się denerwować. Wolę tego nie widzieć, nie wiedzieć. Jeden błąd i czasami konsekwencje mogą być ogromne. Open space w biurze też do bani - ten wieczny szum...Nie zazdroszczę!
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
pogo
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Miawko22
Musiałby ktoś popracować w tym niesamowitym często chaosie, w nieustannie zmieniających się warunkach i zasadach żeby tę frustrację zrozumieć. Pączki w maśle tu nie pomogą. :)
Możliwe, że to wynika z faktu, że ta branża jest nadal stosunkowo młoda i bardzo dużo, bardzo szybko się w niej zmienia.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane