• rozwiń
  • WIG20 2191.15 -0.02%
  • WIG30 2490.26 -0.06%
  • WIG 58110.92 +0.10%
  • sWIG80 11646.19 +0.22%
  • mWIG40 3825.03 +0.03%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:21

Dostosuj

Temat: Afera w Volkswagenie

Mocne zarzuty wobec Volkswagena. "Systematycznie oszukiwał klientów i władze"

Foto: PAP/EPA Foto: Władze USA ujawniły 18 września, że Volkswagen jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich

Skandal z manipulowaniem pomiarami emisji spalin w samochodach Volkswagen nie był dziełem kilku nieuczciwych konstruktorów, lecz systematycznym sposobem wprowadzania w błąd klientów i władz - pisze w niedzielę "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

W skandal z manipulowaniem pomiarami emisji zamieszanych było więcej menedżerów Volkswagena niż początkowo przypuszczano - wskazuje ten tygodnik, powołując się na źródło w radzie nadzorczej koncernu motoryzacyjnego z Wolfsburga.

Zewnętrzni kontrolerzy

- Teza, że (skandal) był dziełem jedynie kilku przestępczych konstruktorów jest nie do utrzymania - piszą dziennikarze "FAS". Wewnętrzna kontrola wykazała, że koncern "systematycznie oszukiwał klientów i władze".

Władze USA ujawniły 18 września, że Volkswagen jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich, co może oznaczać dla producenta ogromne kary. Koncern przyznał 22 września, że zakwestionowane przez EPA oprogramowanie było instalowane w jego samochodach także poza USA. Może ono znajdować się w ok. 11 mln pojazdów na całym świecie, w tym w Polsce.

Jak pisze "FAS", amerykańska kancelaria prawna Jones Day rozpoczęła już rozmowy z pracownikami koncernu w Wolfsburgu. Rada nadzorcza VW chce zaangażować kolejnych zewnętrznych kontrolerów, gdyż ze względu na skale afery nie ufa wewnętrznej kontroli.

Inżynierowie się przyznają

Tygodnik "Bild am Sonntag" pisze z kolei, że kilku inżynierów przyznało się podczas przeprowadzanych przez kontrolerów przesłuchań do zainstalowania w 2008 roku zmanipulowanego oprogramowania. Z ich zeznań wynika, że do manipulacji doszło dlatego, że konstruktorom VW nie udało się - przy zachowaniu kosztorysu - rozwiązać problemu emisji spalin w silniku diesla EA 189, nad którym pracowano od 2005 roku i który był już niemal gotowy do produkcji seryjnej. Nadal nie wiadomo, kto nakazał instalację oszukańczego oprogramowania.

"BamS" pisze, że wśród załogi Volkswagena narasta wściekłość. - Nie pozwolimy na to, aby rachunek zapłaciła załoga - powiedział szef rady zakładowej Bernd Osterloh.

Skandal odbija się niekorzystnie na prestiżu firmy. Z sondażu instytutu badania rynku puls wynika, że 41 proc. Niemców podziela pogląd, iż zaufanie do Volkswagena zostało "trwale naruszone". 11 proc. ankietowanych deklaruje, że nie kupi samochodu marki Volkswagen. Co drugi pytany uważa jednak, że inni producenci samochodów też stosują wybiegi informując o emisji spalin.

Na czym polegała manipulacja Volkswagena?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mrdok
Nie bronie volkswagena, ale chciałbym żeby wszystkie marki też zostały przetestowane w ten sam sposób co volkswagen, a szczególnie marki pochodzenia amerykańskiego.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bluepjoter
Wasze europejskie smieci mozecie do rosji sprzedawac.....amerykanskie samochody prod 2000 rok sa na etapie rozwoju waszych z 215 roku, a tak wogole to nie chcemy europy u mas
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Eeeebnch
@Bluepjoter - nie bądź śmieszny człowieku. Amerykańskie plastikowe dziadostwo z formy wtryskowej co do jakości wykonania, materiałów i właściwości jezdnych nie ma co startować nawet do tanich europejskich konstrukcji. Dlatego samochody są tam 2x tańsze niż w europie.
 • 5
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane