• rozwiń

Facebook zapłaci 550 milionów dolarów za naruszenie prywatności

Facebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie" Odtwórz: Facebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie"
Facebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie" "Źródło: TVN24 BiS"

550 milionów dolarów będzie musiał zapłacić Facebook w ramach ugody. Sprawa dotyczy mieszkańców amerykańskiego stanu Illinois, którzy oskarżają technologicznego giganta o naruszenie prywatności przez gromadzenie ich danych biometrycznych bez ich zgody.

Pozew przeciwko firmie Marka Zuckerberga złożyli Adam Pezen, Carlo Licata i Nimesh Patel. W ciągu ostatnich dziesięciu lat każda z tych osób była oznaczana na zdjęciach w serwisie Facebooka, często w wyniku sugestii automatycznej funkcji oznaczania działającej w oparciu o technologię rozpoznawania twarzy - pisze AP.

Facebooka czekają kolejne pozwy?

Pozywając Facebooka Pezen, Licata i Patel argumentowali, iż koncern naruszył zasady obowiązującego w stanie Illinois prawa poprzez automatyczne wykorzystanie algorytmów rozpoznawania twarzy i gromadzenie ich danych biometrycznych bez wyrażenia przez nich wiedzy ani zgody. Z dokumentów sprawy wynika, iż zebrane w ten sposób wizerunki powodów znajdowały się w bazach danych Facebooka od czerwca 2011 roku.

Zmiany w sposobie działania technologii rozpoznawania twarzy koncern wprowadził dopiero w ubiegłym roku, wyłączając narzędzie sugestii automatycznych oznaczeń osób widocznych na zdjęciach i zastępując je wyposażoną w różne inne funkcje technologią rozpoznawania twarzy, która jest domyślnie wyłączona.

Według specjalistów z dziedziny prawa, ugoda zawarta w ramach pozwu mieszkańców Illinois może przełożyć się na kolejne kłopoty prawne dla firmy z tego samego tytułu, a liczba osób tam mieszkających, domagających się odszkodowania, może wzrosnąć.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane