• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Facebook usuwa fałszywe konta z Iranu

Wolność słowa jest święta. Pedofile nadal na Facebooku Odtwórz: Wolność słowa jest święta. Pedofile nadal na Facebooku
Wolność słowa jest święta. Pedofile nadal na Facebooku "Źródło: TVN24 BiS"

Facebook poinformował w piątek, że usunął z serwisu społecznościowego 82 stron, grup i kont, które zostały założone w Iranie w celu dezinformowania amerykańskich i brytyjskich użytkowników.

Usunięte strony, grupy i konta znajdowały się zarówno na Facebooku, jak i na należącym do tej firmy Instagramie, a łącznie miały ponad milion obserwujących.

Drażliwe tematy

Fikcyjni właściciele kont byli najczęściej Amerykanami lub Brytyjczykami i publikowali na nich treści na politycznie drażliwe tematy, jak relacje rasowe, imigracja, sprzeciw wobec polityki Donalda Trumpa - poinformował Nathaniel Gleicher, który w Facebooku kieruje departamentem ds. cyberbezpieczeństwa.

Jak podkreślono, choć udało się ustalić, że fikcyjne strony, grupy i konta stworzono w Iranie, nie wiadomo, czy władze tego kraju miały z tym jakikolwiek związek.

Facebook znalazł się w ogniu krytyki, gdy okazało się, że portal społecznościowy był wykorzystywany w kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych w 2016 r. do rozsiewania fałszywych informacji, co mogło wpłynąć na wynik wyborów.

Zarówno Rosja, jak i Iran zaprzeczały, jakoby miały cokolwiek wspólnego z tymi działaniami. Za niespełna dwa tygodnie w USA odbędą się wybory do Kongresu (midterm elections).

Walka z fałszywymi kontami

Fałszywe konta to problem również innych platform społecznościowych, takich jak Twitter czy YouTube. Kwietniowy raport instytutu Pew Research Center podaje, że niemal dwie trzecie linków zamieszczanych na Twitterze pochodzi z kont, które są botami, a zeszłoroczne badania naukowców z Oksfordu wskazują, że aktywność botów w mediach społecznościowych może znacząco wpływać na opinię publiczną.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane