• rozwiń
  • WIG20 2192.33 -1.15%
  • WIG30 2493.62 -1.06%
  • WIG 57913.92 -1.04%
  • sWIG80 11577.98 -0.15%
  • mWIG40 3786.57 -0.89%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:19

Dostosuj

Facebook przejmie kontrolę nad Trzecim Światem? Daje darmowy internet, ale będzie go ściśle nadzorował

Facebook przejmie kontrolę nad Trzecim Światem? Daje darmowy internet, ale będzie go ściśle nadzorował Odtwórz: Facebook przejmie kontrolę nad Trzecim Światem? Daje darmowy internet, ale będzie go ściśle nadzorował
Foto: internet.org | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Facebook uruchomił nową platformę | Video: Facebook przejmie kontrolę nad Trzecim Światem? Daje darmowy internet, ale będzie go ściśle nadzorował

"Lepszy świat potrzebuje lepszego internetu. Lepszy internet potrzebuje wszystkich" - takie hasło przyświeca Facebookowi w niesieniu technologicznego kaganka do krajów rozwijających się. Tak przynajmniej deklaruje gigant. Właśnie uruchamia platformę z darmowym dostępem do internetu. Mają z niej korzystać ci, którzy do tej pory byli odcięci od globalnej sieci. Problem w tym, że ich cyfrowy świat będzie zawężony do tego, co udostępni im Facebook.

Facebook oficjalnie ogłosił w poniedziałek istnienie specjalnej aplikacji internet.org, skierowanej dla nowo tworzonych stron internetowych i aplikacji. Społecznościowy gigant podkreślił, że kieruje się w ten sposób w stronę rynków wschodzących i ludzi o niskich dochodach. "Nikt nie powinien być stawiany przed wyborem: dostęp do Internetu czy jedzenie lub leki." - czytamy na stronie projektu.

Dlaczego więcej osób nie ma dostępu do Internetu? - pyta Facebook. I tłumaczy:
"Urządzenia są zbyt drogie. Plany serwisowe są za drogie. Sieci komórkowe są bardzo słabo dostępne. Treść nie jest dostępna w lokalnym języku. Ludzie nie mają pewności, jakie wartości wniesie ze sobą Internet. Źródła energii są ograniczone lub kosztowne. Sieci nie obsługują wielkich ilości danych. Razem możemy usunąć te bariery i dać niepodłączonej większości ludzi możliwość korzystania z Internetu."

Bezpłatny internet

Internet.org ma to zmienić. Oferuje bezpłatny dostęp za pośrednictwem telefonów komórkowych do prostych wersji serwisów informacyjnych, serwisów z ofertami pracy, o tematyce zdrowotnej i edukacyjnej, a także serwisów społecznościowych i Facebooka. Dostęp do nich możliwy jest bezpośrednie ze smartfona czy telefonu komórkowego, bez konieczności płacenia za transfer danych.

Platforma została uruchomiona w dziewięciu krajach w Afryce, Ameryce Łacińskiej i w Azji, w tym w Indiach, uzyskując 8 mln użytkowników - poinformował Chris Daniels, wiceprezes ds. produktu Internet.org.

Serwis będzie otwarty dla wszystkich deweloperów, którzy spełnią określone wytyczne - w tym produkują treści, które będą dostępne w uboższych wersjach telefonów i smartfonów. Przy uruchomieniu platformy w Indiach Facebook współpracuje z Reliance Communications.

W facebookowej "misji"  udział biorą tacy giganci jak Ericsson, Nokia, Opera, Samsung czy Qualcomm.

Sam Facebook pisze tak o projekcie:

"Internet.org jest prowadzoną przez Facebook inicjatywą skupiającą liderów w dziedzinie technologii, organizacje non-profit, lokalne społeczności i ekspertów współpracujących w celu zapewnienia dostępu do Internetu dwóm trzecim światowej populacji, dla których Internet jest na razie niedostępny."

Globalna władza?

Jednak ten projekt spotkał się z krytyką niektórych aktywistów internetowych w Indiach, którzy wyrazili zaniepokojenie tym, że Facebook za pośrednictwem nowego serwisu będzie kontrolował wszystkie dostępne w nim strony internetowe. Ich zdaniem narusza to zasady otwartej sieci.

Niektórzy deweloperzy i firmy e-commerce podkreślają jednak, że serwis narusza zasadę neutralności sieci, w myśl której wszystkie strony internetowe są traktowane jednakowo.

Nikhil Pahwa z  grupy savetheinternet.in uważa, że platforma spowoduje trwałą zmianę w sposobie działania internetu. Facebook odpiera te zarzuty, zapewnia, że na działalności serwisu nie będzie zarabiał, ponieważ nie będzie tam reklam. Z kolei jego współpraca z producentami telefonów ma polegać m. in. na tworzeniu szkół innowacji i organizowaniu kursów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane