• rozwiń

Temat: Facebook

Facebook stawia na jedną aplikację. Rewolucję zobaczymy na własne oczy

Facebook stawia na jedną aplikację. Rewolucję zobaczymy na własne oczy
Foto: flickr.com/(CC BY 2.0)/BagoGames Foto: Facebook rozszerzył niedawno funkcjonalność gogli Oculus Rift o kontrolery o nazwie Touch, umożliwiające korzystanie w wirtualnej rzeczywistości z rąk

Uruchomienie wielofunkcyjnej platformy Messengera, szybki rozwój sztucznej inteligencji i rosnąca popularność VR towarzysząca miniaturyzacji urządzeń - to zdaniem Marka Zuckerberga najważniejsze trendy na najbliższe 10 lat.

Zuckerberg zapowiedział w San Francisco w czasie konferencji F8 Meetup - Facebook Developer Conference - że celem Facebooka w ciągu najbliższych pięciu lat jest poszerzenie funkcjonalności Messengera oraz dalsze prace nad rozwojem sztucznej inteligencji.

Zadeklarował też zamiar stworzenia sztuczne inteligencji o zdolnościach kognitywnych lepszych od człowieka. Podkreślił jednocześnie zaangażowanie korporacji w działania na rzecz walki z wykluczeniem cyfrowym.

Dyskusja

Największe zainteresowanie w czasie konferencji wzbudziła jednak dyskusja wokół technologii VR, video 360 st., oraz ich potencjalnych zastosowań. Szef Facebooka odparł zarzut, jakoby okulary izolowały jednostkę od rzeczywistości, określając technologię VR - paradoksalnie - "najbardziej społeczną". Co więcej, Facebook rozszerzył funkcjonalność gogli Oculus Rift o kontrolery o nazwie Touch, umożliwiające korzystanie w wirtualnej rzeczywistości z rąk.

Prognozy Zuckerberga popierają eksperci. Według analityków Goldman Sachs dochód ze sprzedaży okularów do wirtualnej rzeczywistości w 2016 roku wyniesie około 900 milionów USD, a w ciągu najbliższej dekady szybki wzrost wartości oprogramowania i akcesoriów przekroczy wartość rynku telewizji.

Dynamiczny rozwój

- Rynek wirtualnej rzeczywistości należy do jednych z najdynamiczniej rozwijających się rynków. To z nim branża technologiczna wiąże największe nadzieje - uważa Michał Siedlecki z revery. - Możliwości wykorzystania technologii VR w biznesie jest nieskończenie wiele. Wirtualna rzeczywistość może sprawdzić się w rozrywce, turystyce, czy motoryzacji. Dlatego spodziewamy się stopniowego odchodzenia inwestorów od klasycznych form usług na rzecz wizualizacji i sprzedaży wrażeń. Już teraz obserwujemy duże zainteresowanie tego typu technologią".

Rzeczywiście, nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której - interesując się zakupem jeszcze nie wybudowanego mieszkania - zwiedzamy je wirtualnie za pośrednictwem okularów i specjalnego oprogramowania. Podobnie jest w przypadku rozrywki. Możliwość obejrzenia koncertu lub meczu piłkarskiego „z pierwszego rzędu” dzięki zastosowaniu video 360 st. stanie się w przyszłości powszechnie dostępna. Zuckerberg podkreślił, że o sukcesie technologii przesądzi świadomość konsumentów, że kupno np. telewizora może stanowić wydatek rzędu 1 dolara, na odpowiednią aplikację.

Konferencja

F8 Meetup - Facebook Developer Conference to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży informatycznej, na które zapraszani są przedstawiciele najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Podczas odbywającego się corocznie eventu prezentowane są najnowsze rozwiązania i trendy wyznaczające kierunek działań na najbliższe lata.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane