• rozwiń

Temat: Internet

Samolubni, hedonistyczni, moralnie płytcy. Tacy stają się użytkownicy Facebooka czy Snapchata

Samolubni, hedonistyczni, moralnie płytcy. Tacy stają się użytkownicy Facebooka czy Snapchata
Foto: Shutterstock Foto: Naukowcy uważają również, że użytkownicy m.in. Facebooka i Snapchata stają się mniej ciekawi świata

Użytkownicy Facebooka i Snapchata stają się mniej ciekawi świata i moralnie płytcy - uważają psychologowie. Tymczasem liczba osób, które korzystają z portali społecznościowych ciągle rośnie.

Z badań, które opisuje "The Independent" wynika, że ludzie, którzy często używają portali społecznościowych stają się bardziej samolubni. Bardziej atrakcyjne są dla nich postawy hedonistyczne, a moralność schodzi na drugi plan.

Zmiana priorytetów

Naukowcy uważają również, że użytkownicy m.in. Facebooka i Snapchata stają się mniej ciekawi świata. Nie dążą do pogłębiania wiedzy. A także stają się moralnie płytcy. Oznacza to, że rzadziej miewają refleksyjne myśli a moralność ma dla nich małe znaczenie.

"The Independent" nawiązuje również do tezy pisarza Nicholasa Carra, który w książce "Płytki umysł" nominowanej do nagrody Pulitzera przekonywał, że korzystanie z internetu zmienia sposób myślenia oraz przyswajania nowych informacji.

Jego zdaniem internet przyczynił się do spadku refleksyjnego myślenia, bo użytkownicy nie mają czasu, aby głębiej zastanowić się nad otaczającą rzeczywistością. Przez zalew spływających "ważnych informacji" i rosnące problemy z koncentracją rzadziej czytają dłuższe teksty, a w efekcie ich wypowiedzi są krótkie i ubogie. Carr uważa, że charakter internetowej komunikacji wymusza na użytkownikach to, aby szybko wysyłali krótkie wiadomości, komentarze, czy tweety. To jednak nieodwracalnie zmienia intelektualną ewolucję ludzkiego gatunku.

Coraz więcej

Portale społecznościowe cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Z Facebooka korzysta obecnie ponad 1,39 mld osób. Natomiast Snapchat ma około 100 mln użytkowników.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
piotr_nowik
Facebook to portal, w którym to ty decydujesz, kiedy chcesz poczuć się Bogiem - gdyż w każdej chwili możesz kogoś zabanować. Na FB toczą się więc "wojenki", z których urojonym zwycięzcą wychodzi ten, kto kogo pierwszy zabanuje.
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane