• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Hakerzy uderzyli w firmy w Polsce i na Ukrainie. "To faza szpiegowska"

Spektakularne ataki hakerów Odtwórz: Spektakularne ataki hakerów
Spektakularne ataki hakerów "Źródło: TVN24 BiS"

Hakerzy zainfekowali złośliwym oprogramowaniem trzy firmy energetyczne i transportowe w Polsce i na Ukrainie i możliwe, że planują destrukcyjne cyberataki - poinformował Reuters, powołując się na raport słowackiej firmy ESET. Nie podano, o które konkretnie firmy chodzi.

Eksperci firmy ESET produkującej oprogramowanie antywirusowe poinformowali w raporcie, że chodzi o hakerską działalność odnotowaną w okresie od 2015 do połowy 2018 roku. Winą obciążyli hakerskie ugrupowanie, które Wielka Brytania oskarżała o powiązania z rosyjskim wywiadem wojskowym.

Odpowiedzialni za cyberatak na Ukrainę

Według ESET hakerzy odpowiedzialni za serię wcześniejszych cyberataków, których celem był system energetyczny Ukrainy, przeprowadzonych z użyciem złośliwego oprogramowania BlackEnergy, opracowali potem i wykorzystują nowe takie oprogramowanie nazwane GreyEnergy.

ESET pomaga w śledztwie w sprawie serii cyberataków na ukraiński sektor energetyczny w ostatnich latach. Według amerykańskiej firmy FireEye, zajmującej się zagadnieniami cyberbezpieczeństwa, za cyberataki odpowiada ugrupowanie Sandworm. Brytyjska służba specjalna CGHQ informowała w tym miesiącu o powiązaniach BlackEnergy i Sandworm z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU.

"Faza szpiegowska"

- Ważne jest to, że wciąż są oni aktywni - powiedział agencji Reutera ekspert ESET Ropert Lipovsky.

Według ESET złośliwe oprogramowanie GreyEnergy umożliwiło hakerom rozpoznanie zainfekowanych sieci komputerowych i pozyskanie poufnych informacji, takich jak nazwy użytkowników i hasła do logowania. Hakerzy interesowali się krytycznymi elementami systemów komputerowych zaatakowanych firm, w tym komputerami realizującymi przemysłowe procesy kontrolne.

Lipovsky uważa, że był to "rekonesans i faza szpiegowska" mogące prowadzić do cybernetycznego sabotażu.

Ukraińska policja odmawia szczegółów

Reuters pisze, że ukraińska cyberpolicja potwierdziła, iż zaatakowane zostały dwie firmy na Ukrainie, ale odmówiła podania szczegółów.

W środę premier Słowacji Peter Pellegrini powiedział, że hakerzy zaatakowali z zagranicy słowackie MSZ, próbując wykraść dane i dokumenty. Atak był "bardzo wyrafinowany", a przeprowadziła go "wielonarodowa organizacja szpiegowska" - dodał premier, nie identyfikując jej jednak i nie podając, jakimi dokumentami interesowali się hakerzy, czy udało im się wykraść jakieś informacje i kiedy dokładnie doszło do tego ataku.

Pellegrini ujawnił jedynie, że atak wykrył słowacki wywiad wojskowy, kiedy komputery w sieci MSZ zaczęły "funkcjonować w dziwny sposób".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
thomas_angelo
Oskarżać kogoś nie majac żadnych dowodów jest oznaka niskiego poziomu inteligencji. Tak samo mogę powiedzieć, że to ty przeprowadziłaś ten atak majac wsparcie USA, żeby potem oskarżać Rosję na forum. Apropos nic nie umiemy i nic nie osiagamy, to rosjanie na przykład lataja do kosmosu, a nie jeżdża do UK sprzatać toalety
 • 0
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Leokadia Luska
Nie mogliby tego robić nie mając wsparcia Kremla. Rosja stała się taką jakby zakałą świata na zasadzie nic nie umiemy, nic nie osiągamy to chociaż innym przeszkodzimy. Szkoda tylko, że do nich równa politycznie nasz kraj zaprowadzając podobną do rosyjskiej dyktaturę.
 • 6
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
thomas_angelo
Oskarżanie kogoś nie majac na to żadnych dowodów świadczy o niskim poziomie inteligencji. W ten sposób mogę powiedzieć, że to ty przeprowadziłać ten atak majac wsparcie USA, żeby teraz oskarżać Rosję na forum. Apopos tego, że Rosja nic nie umie i nic nie osiaga, to oni zamiast jezdić do UK i sprzatać toalety lataja do kosmosu
 • 1
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane