• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Wojna Ericssona z Apple o patenty. iPhone'y i iPady nie wjadą do USA?

Wojna Ericssona z Apple o patenty. iPhone'y i iPady nie wjadą do USA?
Foto: Flickr (CC BY-SA 3.0) Foto: Apple odpiera zarzuty Ericssona

Ericsson stara się powstrzymać Apple od importu iPhone'ów i iPadów do Stanów Zjednoczonych - pisze CNN Money. To część długotrwałego sporu między firmami, który mają rozstrzygnąć sądy. W sumie procesy obejmują 41 patentów dotyczących m.in. technologie 2G i 4G.

Do ubiegłego miesiąca Apple płacił Ericssonowi opłaty patentowe w zamian za korzystanie z jego technologii komórkowej. Patenty Ericssona obejmują bowiem kluczowe funkcje telefonów, w tym wykonywanie i odbieranie połączeń, lokalizację GPS i oprogramowanie kontrolujące działanie aplikacji.

Próby bez powodzenia

Umowa licencyjna skończyła się w styczniu i nie została przedłużona. Jak pisze CNN Money, Apple po prostu przestał płacić za patenty. Ericsson twierdzi, że bezskutecznie próbował negocjować warunki umowy z Apple w ciągu ostatnich dwóch lat. Z kolei amerykański gigant uważa, że Ericcson próbuje obciążyć firmę i stosuje swoje patenty zbyt szeroko, obejmując nimi technologie wymyślone przez Apple.

Jak czytamy, Ericsson już w USA złożył siedem pozwów przeciwko technologicznemu gigantowi. To uzupełnienie dwóch toczących się międzynarodowych procesów. Ericsson stara się o odszkodowanie i zakaz sprzedaży iPhone'ów i iPadów.

Firma chce też - w ramach pozwów złożonych w amerykańskiej Międzynarodowej Komisji Handlu - zakazać importu iPhone'ów u iPadów do Stanów Zjednoczonych. Większość produktów Apple jest bowiem produkowana w Chinach i importowana do krajów sprzedaży - pisze CNN Money. Komisja ma możliwość zakazania importu towaru, jeśli uzna, że patenty zostały naruszone.

W sumie procesy obejmują 41 patentów odnoszących się do technologii 2G i 4G, komponentów procesora, oprogramowania interfejsu, usług lokalizacji a nawet systemu operacyjnego iOS, który jest wykorzystywany w iPhone'ach i iPadach.

Nasza praca

- Produkty firmy Apple korzystają z technologii rozwiniętej i opatentowanej przez inżynierów firmy Ericsson - podkreślił Kasim Alfalahi, dyrektor ds. własności intelektualnej Ericssona. - Funkcje, które teraz są dla konsumentów oczywiste - jak dostęp do ulubionych aplikacji - opierają się na technologii, którą stworzyliśmy - dodał.

Alfalahi podkreślił, że jego firma "działała w dobrej wierze chcąc znaleźć sprawiedliwe rozwiązanie", ale Apple "odrzucił wszystkie próby dojścia do podpisania nowej umowy licencyjnej" - czytamy.

CNN Money podkreśla jednak, że Apple widzi sprawę inaczej. "Ericsson stara się wykorzystać swoje patenty do ograniczenia wartości najnowocześniejszych technologii, nad którymi pracowaliśmy wiele lat, a które wynikały z miliardowych nakładów na badania i rozwój. Nie mają one nic wspólnego z patentami Ericssona" - podkreśla Apple.

- Zawsze byliśmy gotowi zapłacić uczciwą cenę, aby zabezpieczyć prawa do podstawowych patentów zawartych w technologiach wykorzystywanych w naszych produktach. Niestety nie byliśmy w stanie dojść do porozumienia z firmą Ericsson. W ostateczności zwracamy się z prośbą o pomoc do sądów - podkreśliła rzeczniczka Apple Kristin Huguet.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane