• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Ponad 300 kilometrów w 29 minut. Jest zgoda na budowę Hyperloop

Polski projekt Hyperloop w finale konkursu SpaceX Odtwórz: Polski projekt Hyperloop w finale konkursu SpaceX
Polski projekt Hyperloop w finale konkursu SpaceX "Źródło: TVN Turbo"

"Otrzymałem ustną zgodę na budowę tunelu łączącego Nowy Jork, Filadelfię, Baltimore i Waszyngton za pomocą Hyperloop" - napisał na Twitterze Elon Musk. Nowoczesny sposób transportu pozwoliłby na pokonanie ponad 300 kilometrów drogi z Nowego Jorku do stolicy USA w zaledwie 29 minut.

Musk zastrzegł, że zostało "jeszcze dużo pracy do wykonania, by otrzymać pisemne potwierdzenie". "Ale jestem optymistą, że nastąpi szybko" - dodał. Według Elona Muska, w każdym z miast miałoby być "do kilkunastu" punktów dostępu do Hyperloop za pośrednictwem windy.
Rewolucja w transporcie

O technologii Hyperloop stało się głośno w 2013 roku, kiedy Elon Musk, twórca między innymi koncernów Tesla i SpaceX ogłosił plany stworzenia najnowocześniejszego środka transportu, umożliwiającego pokonanie tysięcy kilometrów w rekordowo krótkim czasie.

Podróż Hyperloopem ma odbywać się wewnątrz stalowych kapsuł, pojazdy mają unosić się w próżniowych tunelach dzięki lewitacji magnetycznej.

O TYM, CZYM JEST HYPERLOOP, WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

W uproszczeniu jest to połączenie samolotu Concorde, działa elektromagnetycznego (railgun) ze stołem do air hokeja. Kapsuły mają być wystrzeliwane za pomocą sprężonego powietrza w specjalnej rurze, w której ma panować minimalne ciśnienie, co zmniejszy opory.

Hyperloop to idea, którą rozwija kilka konsorcjów na całym świecie. Przypomnijmy, że w połowie lipca firma Hyperloop One poinformowała o udanych testach platformy, które odbyły się w maju na pustyni w Nevadzie. Tubę udało się rozpędzić w torze do 112 kilometrów na godzinę. Prędkość ta nie robi wielkiego wrażenia, jednak - jak wskazano w komunikacie - nie testowano pełnej mocy silnika.

Przypomnijmy, że docelowo Hyperloop ma osiągać prędkość dochodzącą aż do 1200 kilometrów na godzinę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane