• rozwiń

Sztuczna inteligencja do poprawki. "Tay jest jak dziecko"

Sztuczna inteligencja do poprawki. "Tay jest jak dziecko"
Foto: Fakty TVN Foto: Tay szybko stała się rasistką

Obraźliwe wpisy bota powinny być przestrogą, że neutralny algorytm uczący się na wypowiedziach ludzi nie pozostaje neutralny - twierdzi dr Piotr Migdał. Microsoft przeprosił za wpisy Tay.ai i rozpoczął prace nad poprawkami mającymi zapobiec podobnym wypadkom.

Opracowane i uruchomione przez Microsoft na Twitterze AI konwersacyjne Tay.ai (przez twórców opisywane w rodzaju żeńskim) było skierowane do amerykańskiej młodzieży w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat. Wzorem dla Tay był podobny, udany wcześniejszy projekt Microsoftu w Chinach, gdzie z botem XiaoIce dyskutuje ok. 40 mln osób.

W wyniku działań grupy użytkowników, przez Microsoft nazywanych skoordynowanym atakiem wykorzystującym słabość programu, Tay zaczęła niezamierzenie powtarzać krzywdzące wypowiedzi m.in. rasistowskie i seksistowskie, np. "Hitler did nothing wrong" ("Hitler nie zrobił nic złego").

"Niewinne dziecko"

- Chatbot Tay.ai ma coś wspólnego z niewinnym dzieckiem - powtarza to, co słyszy, nieraz bez zrozumienia. I bywa, że ku ogólnej konsternacji - powiedział w rozmowie z PAP Technologie dr Piotr Migdał, data scientist w firmie deepsense.io. Jego zdaniem "nie znaczy to ani, że został zaprogramowany w rasistowski sposób, ani tym bardziej, że objawił prawdy, o których inni woleliby milczeć". Jak podkreśla, wiele to mówi jednak o tym, że algorytmy uczące się na danych są przez nie kształtowane.

W internecie nie brakuje zarówno osób o poglądach, które uznalibyśmy za odrażające, jak i trolli-żartownisi, którzy chętnie podpuszczą takiego bota np. do wypowiedzi wychwalających Hitlera. I dokładnie na takich danych nauczył się złych rzeczy - dodał.

Po 24 godzinach pracownicy Microsoftu zaczęli kasować niepożądane tweety i wyłączyli bota z zamiarem ponownego uruchomienia go dopiero wtedy, gdy upewnią się, że podobny incydent się nie powtórzy. Zamieścili również na stronie firmy przeprosiny dla osób, które mogły poczuć się dotknięte wpisami Tay.ai. - Systemy AI czerpią zarówno z pozytywnych, jak i negatywnych interakcji z ludźmi. Ze względu na to wyzwania związane z pracami nad nimi są w równej mierze natury społecznej i technicznej - napisał w oświadczeniu Peter Lee, wiceprezes Microsoft Research. - Wytrwale czerpiemy naukę z tego i innych doświadczeń, starając się wypracować wkład w Internet, który oddawałby to, co najlepsze, nie zaś najgorsze cechy ludzkości - zapowiedział.

Złośliwe działania

Microsoft pracuje teraz nad wyeliminowaniem słabości, która w atmosferze skandalu pogrążyła Tay.ai. Pracownicy firmy podkreślają, że przed uruchomieniem bota przeprowadzili wewnętrzne testy i uwzględnili rozmaite zabezpieczenia oraz mechanizmy filtrujące, mające uczynić kontakt z Tay możliwie pozytywnym doświadczeniem. Nie przygotowali się jednak na złośliwe działania, z jakimi spotkali się na Twitterze.

- Warto pamiętać, że skala danych, na jakich takie boty są uczone jest taka, że niemożliwe jest przejrzenie tego przez człowieka i cenzurowanie nieodpowiednich kawałków - mówi Migdał. - Być może wystarczyłoby śledzić, czy przypadkiem program nie generuje zdań zawierających wyrazy takie jak "kill" [zabić] czy "hate" [nienawidzić] - jeżeli tak, jest spora szansa, że wypowiedzi nie są najmilsze. Szkoda, że Microsoft kasuje obraźliwe wpisy – powinny pozostać jako przestroga, że neutralny algorytm uczący się na wypowiedziach ludzi nie pozostanie neutralny - dodaje.

Nie pierwszy raz

Przypadek Tay.ai nie jest pierwszym podobnym zdarzeniem w historii algorytmów uczących się na danych. Migdał przypomina, że jeszcze kilka lat temu Google w miejsce wyszukania "white people stole my car" automatycznie - na podstawie częstości występowania fraz – podpowiadało zamiast tego: "black people stole my car". Wówczas ta konkretna autosugestia szybko została zablokowana. Do teraz jednak popularna wyszukiwarka uzupełnia pytanie "how do I convert to" (po ang. "jak mogę zmienić") nonsensowną sugestią: "PDF religion".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mr_marecki
To żaden błąd! Ten bot pokazał prawdę. Tyle, że nie o nazistach a o internecie i forowiczach... Tzw. hejt i agresja to 99% wypowiedzi, jakie więc miało być 'dziecko czatu'?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Jaszna
Az strach pomyslec co staloby sie, gdyby ten algorytm zostal wykorzystany do wytworzenia konwersacyjnych umiejetnosci Toy na podstawie publikacji polskich internautow...
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
Ktoś zapomniał wyposażyć Tay w podstawowe wartości, ale nie jest ona w tej właściwości osamotniona - jest wielu rasistowskich oportunistów na tym forum.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Aenar
Może to też boty? Czasem trudno uwierzyć, że ludzie mogą być tak bezmyślni i okrutni.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane