• rozwiń

Inteligentne domy celem cyberprzestępców

Inteligentne domy celem cyberprzestępców
Foto: Barun Patro / freeimages.com Foto: Hakerzy mogą np. doprowadzić do rozmrażania lodówek i zamrażarek

Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) ostrzega przed zagrożeniami płynącymi z korzystania z podłączonych do internetu urządzeń w ramach tzw. inteligentnych domów. Agencja ocenia, że ryzyko włamania do takich systemów jest wysokie.

"Twój inteligentny czajnik, bez twojej wiedzy, może stać się częścią botnetu (grupa komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem)" - ostrzega ENISA zwracając uwagę, że domowe urządzenia podłączane do światowej sieci mogą stać się narzędziem wykorzystywanym przez cyberprzestępców. Zwłaszcza, że ich użytkownicy z reguły nie dysponują narzędziami umożliwiającymi wykrywanie anomalii w ich działaniu.

Jakie zagrożenia?

Szczególnie niebezpieczne są zintegrowane z internetem systemy monitorowania mieszkań, które mogą posłużyć m.in. do śledzenia zachowań domowników, poznawania ich zwyczajów, a co za tym idzie do naruszania ich prywatności i kradzieży osobistych informacji. ENISA podkreśla, że przestępcy mogą np. doprowadzić do rozmrażania lodówek i zamrażarek, lub rozregulowania systemu grzewczego. W ostateczności hakerzy mogą doprowadzić do zdalnego wyłączenia systemu alarmowego, lub otwarcia drzwi wejściowych do mieszkań.

ENISA zwraca uwagę, że wielu zagrożeń można uniknąć poprzez niepodłączanie tzw. inteligentnych urządzeń do internetu. Agencja podkreśla, że duża część maszyn typu smart nie ma odpowiednich zabezpieczeń chroniących przez zagrożeniami cybernetycznymi. Konieczne są także szkolenia wśród producentów i projektantów sprzętu elektronicznego stanowiącego elementy inteligentnych domów, aby w przyszłości zwracali większą uwagę na kwestie bezpieczeństwa.

Jak to działa?

Zintegrowane systemy inteligentnych domów pozwalają na zdalne sterowanie, nawet z bardzo dużej odległości, m.in. oświetleniem, klimatyzacją, roletami okiennymi, systemem alarmowym, telewizorem i systemem audio itp. Użytkownicy mogą sterować nimi za pomocą komputerów, tabletów czy zaawansowanych technologicznie telefonów.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane