• rozwiń

Uszkodziłeś auto przez dziurę w drodze? Te cztery rzeczy musisz wiedzieć

Co zrobić, gdy dziura w jezdni uszkodziła nasz samochód? Odtwórz: Co zrobić, gdy dziura w jezdni uszkodziła nasz samochód?
Foto: Paweł Kuźniar/wikimedia.org | Video: TVN24 BiS Foto: Niekiedy jazda po polskich drogach przypomina drogę przez mękę | Video: Co zrobić, gdy dziura w jezdni uszkodziła nasz samochód?

Jazda po polskich drogach często przypomina slalom pomiędzy mniejszymi lub większymi dziurami. Wystarczy chwila nieuwagi i możemy szybko uszkodzić nasze auto. W "Biznesie dla ludzi" wyjaśniamy co zrobić, gdy spotka nas ta przykra niespodzianka i jak uzyskać odszkodowanie.

Przez cały dzień na Kontakt24 otrzymujemy od was zdjęcia dziur napotkanych na polskich drogach. Niektóre z nich mogą doprowadzić nawet do całkowitego unieruchomienia auta. Co powinniśmy zrobić, gdy nasz samochód ulegnie awarii z powodu dziury?

1. Zbieramy dokumentacje

Musimy zrobić wszystko, co w naszych rękach, aby udokumentować całą historię, ponieważ nikt w dalszej drodze ubiegania się o odszkodowanie nie uwierzy nam, że awarię auta spowodowała dziura w ziemi. Możemy np. zrobić zdjęcia miejsca zdarzenia telefonem komórkowym lub poprosić współpasażerów, aby zeznawali jako świadkowie. W skrajnej sytuacji możemy wezwać policję i wymóc na niej, aby odnotowała w opisie zdarzenia, że przyczyną naszego postoju jest dziura.

2. Ustalamy właściciela/zarządcę uszkodzonej drogi

Musimy ustalić, kto jest zarządcą danej drogi. To właśnie do tego podmiotu należy zgłosić swoje roszczenie o to, aby koszty naprawy naszego samochodu zostały przez niego pokryte. Zarządca może nas odesłać do ubezpieczyciela. W tej sytuacji musimy mieć przygotowaną dokumentację, aby ubezpieczyciel nie kwestionował tego, że doszło do szkody z winy zarządcy drogi.

3. Czekamy na wycenę szkody

Jeżeli ubezpieczyciel kwestionuje wycenę szkody, zaniża ją lub każe nam długo na nią czekać to należy złożyć skargę na ręce Rzecznika Finansowego.

4. Zwracać uwagę na znaki

Należy pamiętać, że gdy jedziemy drogą na której zostały ustawione znaki ostrzegające np. przed dziurami w drodze lub trwającymi na niej robotami to nasza podróż taką drogą odbywa się na naszą odpowiedzialność.

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 17.30.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
aso77
postawią znak ze dziury w drodze i jedziesz na swoją odpowiedzialność hahaha... w cywilizowanych krajach policja zamyka drogę gdy zagraża bezpieczeństwu to ich rola tylko w Polsce policja jest nie od baniu bezpieczeństwa tylko ściąganie dodatkowych podatków od obywateli
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane