• rozwiń
  • WIG20 2188.15 -0.87%
  • WIG30 2484.64 -0.99%
  • WIG 57900.38 -0.94%
  • sWIG80 11634.29 +0.21%
  • mWIG40 3752.04 -1.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:00

Dostosuj

To dzięki niej Stephen Hawking może "mówić". Technologia Intela teraz dostępna za darmo

To dzięki niej Stephen Hawking może "mówić". Technologia Intela teraz dostępna za darmo
Foto: PAP / EPA Foto: Stephen Hawking to brytyjski astrofizyk, który cierpi na stwardnienie zanikowe boczne

Oprogramowanie, które pomaga prof. Stephenowi Hawkingowi "rozmawiać" za pomocą komputera, zostało opublikowane przez firmę Intel w ramach wolnego dostępu ("open source"). Program stworzony przez amerykańską firmę interpretuje sygnały wizualne i tłumaczy je na słowa, które następnie są wypowiadane przez maszynę.

Intel opracował tę technologię specjalnie dla prof. Hawkinga, wybitnego kosmologa i fizyka teoretycznego, ale później zaczęli z niej korzystać również inni chorzy cierpiący na stwardnienie zanikowe boczne (ALS).

Teraz każdy może pobrać specjalny program i z niego korzystać. Razem z pełnym kodem źródłowym został opublikowany na stronie GitHub.

Wiele funkcji

W przypadku prof. Hawkinga program ACAT (Assistive Context-Aware Toolkit) interpretuje dane z czujników, które przechwytują ruchy z mięśni policzkowych słynnego fizyka, ale inne części ciała również mogą być wykorzystywane. Dzięki temu fizyk może komunikować się ze światem zewnętrznym.

Intel ma nadzieję, że ACAT, który działa w systemie Microsoft Windows 7 lub wyższym, będzie wykorzystywany przez naukowców do rozwijania nowych interfesjów dla osób cierpiących na takie choroby jak ALS.

Gigant IT z Santa Clara powiedział BBC, że oprogramowanie oferuje też inne funkcje. - Mamy menu kontekstowe, pozwalające uzyskać dostęp do różnych części komputera - powiedziała główna inżynierka Lamy Nachman. - ACAT można też użyć do korzystania z programu Word i surfowaniu po sieci - dodała.

Jak zaznaczyła, Intel eksperymentował już z wieloma czujnikami, ale ma nadzieję, że także inni będą wypróbowywać inne opcje, odpowiednie do potrzeb i możliwości każdego pacjenta. - Mamy też akcelerometr ruchu, czujnik dla chorych, którzy mogą poruszać tylko jednym palcem oraz przycisk dla kogoś, kto jest w stanie go nacisnąć - powiedziała Nachman.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane