• rozwiń

Użytkownicy Facebooka na celowniku oszustów. Nie klikajcie w takie linki

Uwaga na wirus na Facebooku Odtwórz: Uwaga na wirus na Facebooku
Uwaga na wirus na Facebooku "Źródło: TVN24 BiS"

Kampania spamerów, która w ostatnich dniach rozprzestrzenia się w komunikatorze Facebook Messenger, przekierowuje użytkowników do złośliwych reklam poprzez fałszywy link wideo. Jak informował w piątek serwis "Bleeping Computer", cyberprzestępcy działają w wielu krajach.

Wiadomości przesyłane za pośrednictwem komunikatora Facebook Messenger, pozornie pochodzące od znajomych i zawierające link do treści wideo - to najnowsza kampania cyberprzestępców rozprzestrzeniająca się w wielu krajach w ostatnich dniach.

Jak wygląda atak?

Format wiadomości, która zawiera złośliwy link, to zazwyczaj imię znajomego, od którego ma ona pochodzić, oraz link sugerujący treści wideo. Kliknięcie w link przenosi użytkowników Facebook Messengera do różnych stron (zależnie od geolokalizacji, a także typu przeglądarki internetowej i systemu operacyjnego, którego używają) o złośliwym charakterze.

Jak donosi serwis "Bleeping Computer", użytkownicy przeglądarki Firefox na systemie MAC OS byli przenoszeni na strony oferujące fałszywe instalacje odtwarzacza Flash. Rzekomy "plik instalacyjny" instaluje na komputerze ofiary złośliwe oprogramowanie.

W przeglądarce Chrome z kolei kliknięcie w link powoduje przekierowanie do fałszywej strony podającej się za YouTube, która wymusza instalację złośliwego rozszerzenia do przeglądarki. Rozszerzenie to zbiera dane o użytkownikach Facebooka, które następnie wykorzystywane są do infekowania kolejnych kont w ten sam sposób.

Użytkownicy, którzy napotkają tego typu wiadomości podczas korzystania z usług dostarczanych przez Facebooka, powinni przede wszystkim wystrzegać się klikania w podejrzanie wyglądające linki. Wskazane jest również, by poinformowali nadawcę podejrzanych wiadomości o konieczności uaktualnienia hasła i rewizji zabezpieczeń konta. "Bleeping Computer" zaleca także raportowanie wiadomości do wsparcia technicznego Facebooka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane