• rozwiń
  • WIG20 2184.35 -0.19%
  • WIG30 2509.19 -0.32%
  • WIG 56561.79 -0.18%
  • sWIG80 11621.76 -0.27%
  • mWIG40 3894.19 -0.62%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-17 17:15

Dostosuj

Chiny budują potężną konkurencję dla amerykańskiego GPS. Na orbitę trafiły kolejne satelity

Foto: Reuters Foto: Chiny wystrzeliły kolejne satelity systemu nawigacji Beidou

W ramach budowania konkurencyjnego wobec amerykańskiego GPS systemu nawigacji satelitarnej Beidou (Wielka Niedźwiedzica) Chiny umieściły w niedzielę na orbicie wokółziemskiej kolejne dwa tworzące go satelity - poinformowały chińskie media.

Rakieta Długi Marsz 3B z będącym nosicielem obu satelitów Beidou-3M dodatkowym członem Yuanzheng-1 (Ekspedycja-1) wystartowała z kosmodromu Xichang w prowincji Syczuan na zachodzie Chin. W razie rozszerzenia zasięgu na cały świat system Beidou może stać się konkurencją nie tylko dla GPS, lecz również dla rosyjskiego GLONASS i tworzonego przez Unię Europejską Galileo.

Lokalizacja do pięciu metrów

Sygnały działającego już systemu Beidou-2 można wykorzystywać tylko w Chinach i ich okolicy, ale w roku 2015 umieszczono na orbicie pierwszego satelitę systemu Beidou-3, który ma mieć zasięg globalny. Jego budowę zamierza się zakończyć około 2020 roku, gdy obejmie 27 krążących po średnich orbitach okołoziemskich satelitów Beidou-3M, trzy satelity geosynchroniczne o zmiennej pozycji i pięć satelitów geostacjonarnych.

Dostępna dla użytkowników cywilnych wersja Beidou-3 umożliwi lokalizowanie obiektów z dokładnością od 2,5 do pięciu metrów, natomiast do dyspozycji chińskich sił zbrojnych i niektórych agend rządowych będą sygnały zaszyfrowane, pozwalające osiągnąć precyzję rzędu milimetrów - podał hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na niewymienionych z nazwiska naukowców pracujących nad projektem.

"Gdy serwis uzyska w 2020 roku globalny zasięg, Beidou jako fundamentalna infrastruktura w kosmosie zapewni ważne koordynaty czasu bądź przestrzeni i stanie się filarem bezpieczeństwa narodowego" - ocenił główny konstruktor systemu Beidou Yang Changfeng w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej projektu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane