• rozwiń
  • WIG20 2331.08 +0.99%
  • WIG30 2676.59 +1.15%
  • WIG 60003.90 +0.96%
  • sWIG80 11629.93 +0.12%
  • mWIG40 4044.39 +1.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Chiny pionierem technologii telekomunikacyjnych? Wystrzeliły kwantowego satelitę

Chiny wystrzeliły kwantowego satelitę. "To szaleństwo i czarna magia" Odtwórz: Chiny wystrzeliły kwantowego satelitę. "To szaleństwo i czarna magia"
Foto: Twórcy innowacyjnego projektu wystrzelili na orbitę pierwszego satelitę kwantowego Micius | Video: Chiny wystrzeliły kwantowego satelitę. "To szaleństwo i czarna magia"

Chińczycy chcą stworzyć system telekomunikacji, który dzięki najnowszym technologiom ma być odporny na ataki hakerów. Liczą na to, że w przyszłości uda się im zbudować całą konstelację satelitów, które będą przekazywać informacje za pomocą światłowodów. Dzięki temu Pekin może stać się pionierem technologii telekomunikacyjnych.

Twórcy innowacyjnego projektu wystrzelili na orbitę pierwszego satelitę kwantowego Micius. Twierdzą oni, że to dla Chin wielki krok, dzięki któremu staną się one pionierem nowych technologii telekomunikacyjnych.

- To szaleństwo i czarna magia. Jeśli stworzy się parę fotonów, to mogą być one splątane kwantowo. Jeżeli stan kwantowy jednego z nich się zmieni, to tak samo zachowa się ten drugi foton - tłumaczył Jerzy Rafalski, astronom z toruńskiego planetarium.

Wzajemne oddziaływanie cząstek utrudnia hakerom  kradzież informacji. Sygnał przesyłany od nadawcy do odbiorcy jest niemożliwy do przechwycenia, a ingerencja w proces wysyłania danych zaburza polaryzację kwantów. Efektem jest zmiana informacji, co oznacza, że prawidłowe dane mogą być odebrane jedynie przez konkretną osobę.

Kosmos droższy niż złoto

O ile Chińczycy inwestują w nowoczesne technologie w kosmosie, o tyle Rosjanie wycofują swoich kosmonautów z orbity. Misje kosmiczne, polegające na wysyłaniu ludzi jedynie w przestrzeń, a nie na Księżyc czy Marsa są obarczone wysokimi kosztami i nie są opłacalne dla badaczy.

- Wysyłamy ludzi na orbitę i zadajmy sobie pytanie: po co? To kosztuje bardzo dużo. Jeżeli wysłalibyśmy satelitę bezzałogowego, który krążyłby wokół Ziemi, to jest to dużo tańsze, a zyski są ogromne. Jeśli chcemy wysyłać ludzi, wysyłajmy ich dalej i mądrze, tak, żeby ci ludzie nam się przydali - mówił gość TVN24 BiS.

Jednocześnie podkreślał, że na drodze do eksplorowania kosmosu stoją wysokie koszty.

- Wyniesienie kilograma czegokolwiek na Księżyc z Ziemi kosztuje więcej niż kilogram złota - mówił Rafalski, przyznając, że w przyszłości tańszym rozwiązaniem mogą okazać się loty organizowane przez prywatnych inwestorów zamiast agencji kosmicznych.

 

Pasażerskie loty w kosmos są już możliwe:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
JackPlacki
Brawo dla Chin.
Zamiast pompować kasę w konflikty zbrojne, jak to robi USA, Chińczycy wolą budować przyszłość.:)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane