• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Apple czyści swój węglowy ślad w Chinach

Apple czyści swój węglowy ślad w Chinach
Foto: Apple Foto: Apple równoważy zużycie energii węglowej poprzez energię odnawialną

Apple chce być "neutralny węglowo". Ogłosił dwa nowe programy, których celem jest redukcja emisji węgla w chińskich fabrykach produkujących dla amerykańskiego giganta.

Liczy na to, że do roku 2020 uda się zrezygnować z produkcji ponad 20 mln ton gazów cieplarnianych. Taka ilość odpowiada zanieczyszczeniom produkowanym przez blisko 4 mln pojazdów w ciągu roku.

Apple dzięki swoim proekologicznym działaniom osiągnął zerowy bilans w emisji dwutlenku węgla. Zniwelował zatem tzw. ślad węglowy – całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez swoją produkcję w Państwie Środka. Należy jednak podkreślić, że pojęcie „neutralny węglowo”, które pada wielokrotnie w oświadczeniu Apple'a, nie oznacza całkowitej redukcji emisji CO2, a na równoważeniu tych emisji poprzez stosowanie odnawialnych źródeł energii.

Apple deklaruje, że długoterminowo, głównym jego celem jest osiągnięcie poziomu, w którym „wszystkie operacje na całym świecie będą oparte w 100 proc. na energii odnawialnej”. Według Apple'a, energią odnawialną firma zasila aktualnie 100 proc. swoich operacji w Chinach i Stanach Zjednoczonych oraz 87 proc. operacji światowych.

Na początek energia słoneczna

Koncern ukończył już pracę nad pozyskaniem 40 megawatów przy użyciu solarów w prowincji Sichan.  Zdaniem technologicznego giganta "odpowiada to większym pokładom elektryczności niż całkowite zużycie przez wszystkie biura i sklepy Apple’a w Chinach, co czyni operacje Apple w tym kraju neutralnymi węglowo”.

Oczywiście, Apple nie prowadzi całej swojej produkcji wewnątrz. Ma wielu dostawców z całego świata, którzy nie stosują jeszcze rozwiązań neutralnych węglowo. Dużo rzadziej pozyskują energię bezpośrednio i używają energii odnawialnej. Apple chce ich do tego mobilizować.

Są następcy

Firma Cupertino próbuje rozwiązać ten problem i ogłasza w swoim komunikacie prasowym wydanie dwóch programów, których celem jest redukcja emisji węgla przez ich chińskich partnerów.

Program obejmuje: po pierwsze – większą inwestycję w tzw. czystą energię w Chinach, a po drugie, zachęcanie swoich partnerów i dostawców do większej efektywności energetycznej.

Śmiertelne żniwo zanieczyszczeń

Szybki wzrost gospodarczy Chin niesie za sobą poważne problemy środowiskowe. Według jednego z badań,  codziennie w wyniku zanieczyszczenia powietrza, umiera 4 tys. ludzi w kraju. W 2013, rząd przyznał, że niezidentyfikowane zanieczyszczenia przyczyniły się do powstania „nowotworowych wiosek” dotkniętych plagą kilkunastu problemów zdrowotnych. Kraj ten jest największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie.

"Wyzwanie naszych czasów"

W oświadczeniu, prezes Apple’a Tim Cook pisze: „zmiana klimatu jest jednym z największych wyzwań naszych czasów, a moment na działanie jest już teraz… Przejście do nowej, zielonej gospodarki wymaga innowacji, ambicji i determinacji. Absolutnie wierzymy, że możemy pozostawić świat lepszym, niż go zastaliśmy oraz mamy nadzieję, że inni dostawcy, partnerzy oraz firmy będą współdziałać z nami w tych ważnych staraniach”.

Apple jest jedną z wielu firm technologicznych, które deklarują próby zasilania swoich operacji przy użyciu 100- procentowej energii odnawialnej. Google, Amazon  i  Facebook także się do tego zobowiązały, nie określając jednak żadnego terminu w osiągnięciu tego zadania.

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane