• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Służby zajrzą do smartfona. "Będą mogły używać programów szpiegujących"

Śledzenie kliknięć zamiast CV. Rewolucja w rozmowach o pracę Odtwórz: Śledzenie kliknięć zamiast CV. Rewolucja w rozmowach o pracę
Śledzenie kliknięć zamiast CV. Rewolucja w rozmowach o pracę "Źródło: TVN24 BiS"

Bundestag uchwalił w czwartek przepisy umożliwiające służbom wgląd w komunikację internetową za pośrednictwem aplikacji w rodzaju WhatsApp. Ponieważ komunikacja ta jest szyfrowana, służby będą mogły używać programów szpiegujących - trojanów.

- Przestępcy coraz częściej szyfrują informacje - powiedział szef MSW Thomas de Maiziere podczas debaty w parlamencie. Kodowanie nie może oznaczać bezkarności dla przestępców - podkreślił polityk CDU.

Służby będą mogły stosować oprogramowanie szpiegowskie nie tylko w przypadku podejrzenia o terroryzm, lecz także w śledztwach o morderstwo, pranie brudnych pieniędzy czy przestępstwa podatkowe. Jak odnotowuje agencja dpa, trojany mają przechwytywać komunikację albo przed jej zaszyfrowaniem w komputerze nadawcy, albo po odszyfrowaniu w komputerze odbiorcy. Nie przewiduje się natomiast prób złamania samego szyfru.

Opozycja głosowała przeciwko ustawie. Zdaniem Lewicy i Zielonych nowe przepisy dają policji zbyt dużo uprawnień i stwarzają pole do nadużyć.

Deputowany Zielonych Hans-Christian Stroebele zapowiedział skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane