• rozwiń

Facebook ma zapłacić pół miliona za sprawę Cambridge Analytica

Facebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie" Odtwórz: Facebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie"
Facebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie" "Źródło: TVN24 BiS"

Brytyjski urząd ochrony danych osobowych nałożył na Facebooka grzywnę w wysokości 500 tysięcy funtów. Chodzi o udostępnianie danych użytkowników spółce Cambridge Analytica.

Według regulatora ICO internetowy gigant dopuścił się wtedy poważnego naruszenia prawa. ICO oświadczyło, że w wyniku afery zebrano dane co najmniej miliona użytkowników z Wielkiej Brytanii. Jak informuje CNBC, kara została nałożona w związku z raportem o wykorzystaniu danych osobowych w kampaniach politycznych dotyczących referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Najwyższa możliwa kara

Jest to najwyższa możliwa kara w prawie brytyjskim za wyciek danych, zgodnie z przepisami obowiązującymi przed wprowadzeniem RODO w maju. ICO powiadomił sieć społecznościową o nałożeniu maksymalnej kary już w lipcu.

"W latach 2007-2014 Facebook przetwarzał dane osobowe użytkowników w sposób nieuczciwy, umożliwiając twórcom aplikacji dostęp do ich informacji, bez wyraźnej zgody, nawet jeżeli użytkownicy nie pobrali tego typu aplikacji, ale tylko mieli w ‘znajomych’ osoby, które je pobrały" – napisał ICO w oświadczeniu.

Koncernowi przysługuje prawo do odwołania się od kary. "W tej chwili analizujemy decyzję ICO. Nie zgadzamy się ze wszystkimi ustaleniami, ale – tak jak przyznaliśmy wcześniej - powinniśmy byli zrobić więcej w sprawie Cambridge Analytica i podjąć działania jeszcze w 2015 roku" – brzmi stanowisko Facebooka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane