• rozwiń
  • WIG20 2175.51 -0.40%
  • WIG30 2499.91 -0.37%
  • WIG 56317.39 -0.43%
  • sWIG80 11551.33 -0.61%
  • mWIG40 3874.83 -0.50%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

To może być największa taka transakcja w historii. Gigantyczna oferta na stole

Czipy zamiast kart dostępu. Amerykańska firma wdraża nową technologię Odtwórz: Czipy zamiast kart dostępu. Amerykańska firma wdraża nową technologię
Czipy zamiast kart dostępu. Amerykańska firma wdraża nową technologię "Źródło: TVN24 BiS"

Amerykański potentat Broadcom złożył ofertę kupna firmy Qualcomm. Propozycja opiewa na 103 miliardy dolarów, co sprawia, że byłoby to największe w historii przejęcie w sektorze technologicznym.

Jak twierdzą źródła Reutera zaznajomione za sprawą, Qualcomm przyjrzy się ofercie, ale firma z San Diego skłania się ku jej odrzuceniuy. Powodem jest zbyt niska cena i ryzyko, że organy regulacyjne nie dadzą zielonego światła na transakcję lub będą zwlekać z wydaniem decyzji.

Dyrektor generalny Broadcom Hock Tan, powiedział agencji, że zamierza przekonać akcjonariuszy do zaakceptowania oferty. - Wiemy jakie mamy opcje i nie wyeliminowaliśmy żadnej z nich - powiedział. - Chcemy współpracować z Qualcomm, aby osiągnąć obopólnie korzystną ofertę - dodał Tan, który w ciągu ostatniej dekady podpisał szereg umów.

Zdaniem Daniela Ivesa, analityka GBH Insight, "gra jest o wysokie stawki dla obu stron".

Oferta złożona przez Broadcom opiewa na 103 miliardy dolarów, uwzględniając jednak długi firmy Qualcomm, faktyczna wartość transakcji wyniosłaby 130 miliardów dolarów.

Eksperci wskazują, że nowy twór powstały z połączenia Broadcom i Qualcomm zwiększyłby presję na liderach rynku, firmach Intel i Samsung. Doszłoby bowiem do powstanie trzeciego największego na świecie producenta układów scalonych.

Pochwały od Trumpa

W ubiegłym tygodniu Broadcom otrzymał pochwały od samego Donalda Trumpa. Prezydent docenił plany całkowitego przeniesienia firmy do Stanów Zjednoczonych.

Obecnie spółka ma siedziby w Singapurze i Dolinie Krzemowej.

Broadcom działa w obszarze półprzewodników wykorzystywanych w sieciach bezprzewodowych oraz szerokopasmowych.

Tymczasem, Qualcomm jest amerykańskim przedsiębiorstwem specjalizującym się w komunikacji bezprzewodowej i procesorach do urządzeń mobilnych. Firma ma ostatnio sporo problemów z powodu toczącej się wojny patentowej z Apple. Gigant z Kalifornii domaga się miliarda dolarów od Qualcomm.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane