• rozwiń

Powietrzna taksówka na testach. Podniebny wyścig nabiera tempa

Najnowocześniejszy samolot wąskokadłubowy świata w Warszawie Odtwórz: Najnowocześniejszy samolot wąskokadłubowy świata w Warszawie
Najnowocześniejszy samolot wąskokadłubowy świata w Warszawie "Źródło: TVN 24"

Firma Boeing przeprowadziła test prototypu pasażerskiego drona, który ma działać jako powietrzna taksówka. Prototyp zasilany jest energią elektryczną, a baterie pozwalają na loty w zasięgu około 80 kilometrów - podał amerykański koncern lotniczy.

Podczas wtorkowego testu w Manassas w amerykańskim stanie Wirginia pojazd mierzący 9 na 8,5 metra wykonał kontrolowany start, zawisł w powietrzu na wirnikach, po czym wylądował.

Przyszłe testy mają dotyczyć ruchu w przód wykorzystującego skrzydła maszyny i przechodzenia z lotu wertykalnego na horyzontalny.

Firma Boeing nie potwierdziła, czy opracowany przez oddział miejskiej mobilności powietrznej NeXt pojazd powstał na zamówienie innego podmiotu, czy też jest niezależnym projektem.
Podniebny wyścig

Boeing przyśpieszył plany stworzenia latających taksówek po przejęciu firmy Aurora Flight Sciences (AFS) w 2017 roku. W portfolio Boeing NeXt znajduje się także dron przeznaczony do przewozu towarów o udźwigu do 227 kg. Pierwszy lot w przestrzeni zamkniętej wykonał w zeszłym roku. Pierwsze testy na otwartym terenie ma przejść jeszcze w 2019 roku.

Agencja Bloomberga przypomniała, że w wyścigu o dostarczenie na rynek powietrznych taksówek uczestniczy także Airbus - rywal Boeinga. Stworzona przez oddział Airbus A3 autonomiczna taksówka powietrzna Vahana wykonała pierwsze loty testowe w 2018 roku. Nad własnymi modelami pracują również Intel i EHang.

Eksperci firmy Morgan Stanley oceniają, że rynek wiropłatów osobowych i towarowych może według najbardziej optymistycznych prognoz osiągnąć wartość 2,9 bln dolarów do roku 2040. Ostrożne szacunki wskazują na możliwy rozwój do poziomu 615 mld dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane