• rozwiń

Globalna awaria Facebooka. Firma podała przyczynę

Awaria informatyczna w urzędach w całym kraju Odtwórz: Awaria informatyczna w urzędach w całym kraju
Awaria informatyczna w urzędach w całym kraju "Źródło: tvn24bis"

Błąd konfiguracji serwera był główną przyczyną awarii, która dotknęła setek milionów użytkowników Facebooka na całym świecie. Jak podała agencja Reutera, usługi serwisu były niedostępne dla niektórych nawet przez 24 godziny.

W czwartek po południu koncern Marka Zuckerberga poinformował o przywróceniu pełnej funkcjonalności swojej głównej usługi - aplikacji społecznościowej Facebook. Według firmy awaria została usunięta także w przypadku Instagrama.

Do poważnej awarii usług należących do Facebooka, w tym głównego serwisu społecznościowego tego koncernu oraz komunikatora WhatsApp i platformy fotograficznej Instagram doszło w nocy ze środy na czwartek

Po południu firma oznajmiła, że rozważa zwrot kosztów poniesionych przez reklamodawców, którzy w wyniku awarii usług Facebooka utracili widoczność zakupionych przez siebie na Facebooku treści marketingowych. Według przedstawicieli koncernu awaria dotyczyła przede wszystkim użytkowników w Europie, Japonii, a także Ameryce Południowej i Północnej.

Przyczyna awarii

Rzecznik Facebooka określił przyczynę awarii jako błąd konfiguracji serwera, do którego miało dojść w niedzielę. Jak stwierdził, firma wciąż pracuje nad oceną całości strat wywołanych przez awarię, jednakże jej usługi są już w pełni dostępne dla użytkowników, a infrastruktura Facebooka działa w pełni sprawnie.

"Wczoraj dokonaliśmy zmiany konfiguracji serwera, która spowodowała kaskadową serię problemów. W rezultacie wiele osób miało trudności z dostępem do naszych aplikacji i usług - poinformował Facebook.

"Bardzo nam przykro z powodu niegodności i doceniamy cierpliwość wszystkich" - zaznaczono.
Awaria dotknęła miliony użytkowników na całym świecie. Według danych ze strony internetowej dla programistów, potwierdzającej funkcjonalność usług Facebooka, można ją uznać za jedną z najdłuższych w ciągu ostatnich kilku lat.

"Wall Street Journal" podał, że kłopoty Facebooka szybko stały się jednym z głównych tematów dyskusji na Twitterze, gdzie rekordy popularności bił hasztag #FacebookDown.

Twitter był również pierwszym miejscem, gdzie Facebook zdecydował się podjąć komunikację na temat swoich problemów. Firma nie poinformowała tam o przyczynach niedostępności swoich usług, oświadczyła jednak, że nie była ona spowodowana atakiem zmasowanej odmowy dostępu (DDoS).
Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane