• rozwiń

Temat: Internet

Banki ostrzegają przed hakerami. "Większość ataków jest wycelowana w klienta"

Banki ostrzegają przed hakerami. "Większość ataków jest wycelowana w klienta"
Foto: Shutterstock Foto: Banki coraz częściej ostrzegają swoich klientów przed nowymi atakami na e-bankowość

Banki coraz częściej ostrzegają swoich klientów przed nowymi atakami na e-bankowość - informuje "Rzeczpospolita".

- Trzeba pamiętać, że zdecydowana większość ataków jest wycelowana w klienta, a nie w dobrze strzeżone i monitorowane systemy banku - podkreśla Magdalena Popik, ekspert ds. komunikacji cyfrowej Raiffeisen Polbanku.

Problem polega jednak na tym, że użytkownicy bankowości elektronicznej nie czytają ostrzeżeń i zaleceń dotyczących bezpieczeństwa. Dlatego banki muszą sięgać po nowe i skuteczniejsze formy komunikacji, głównie media społecznościowe - pisze gazeta.

Masowy atak

Pod koniec kwietnia IBM X-force informował, że klienci ponad 200 banków w Polsce padli ofiarami złośliwego oprogramowania GozNym.

To najszerzej zakrojony tego typu atak w Polsce, celem było 17 banków komercyjnych oraz ponad 200 banków spółdzielczych.

Ataki na banki zdarzały się zresztą także już wcześniej. Przypomnijmy, że w marcu br. celem ataków hakerów stał się mBank. Cyberprzestępcy za pomocą ataków phisingowych próbowali wyłudzić dane logowania do konta i dane karty płatniczej. Wszystko zaczęło się od tego, że klienci zaczęli otrzymywać e-maile z informacją o tymczasowym zablokowaniu serwisu transakcyjnego mBanku. A w mailu zawierano link przekierowujący do fałszywej strony.

Zobacz, jak się zabezpieczyć:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane