• rozwiń
  • WIG20 2352.42 +0.28%
  • WIG30 2708.76 +0.34%
  • WIG 60788.46 +0.17%
  • sWIG80 11998.44 +0.48%
  • mWIG40 4263.23 -0.28%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Literówki mogą ujawniać informacje na temat stanu psychiki

Podmiana karty SIM, potem kradzież. Jak nie dać się oszustom? Odtwórz: Podmiana karty SIM, potem kradzież. Jak nie dać się oszustom?
Podmiana karty SIM, potem kradzież. Jak nie dać się oszustom? "Źródło: TVN24 BiS"

Błędy klawiaturowe, czyli tak zwane literówki mogą ujawniać informacje na temat stanu psychicznego użytkownika urządzenia mobilnego. Ich śledzenie może w przyszłości pomóc leczyć między innymi chorobę dwubiegunową - oceniają badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Illinois w Chicago.

Zdaniem naukowców, epizodom maniakalnym i depresyjnym mogą towarzyszyć powtarzające się wzory w błędach popełnianych podczas pisania na klawiaturze urządzeń mobilnych. Badacze pracują obecnie nad eksperymentem, w którym grupa wolontariuszy pozwala na śledzenie swojego sposobu korzystania z klawiatury za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony - BiAffect.

Eksperyment trwa

Epizody maniakalne zdaniem naukowców może poprzedzać zwiększająca się liczba błędów, szybsze pisanie, a także częstsze korzystanie z klawisza do usuwania napisanego już tekstu. Mogą im towarzyszyć również nieoczekiwane ruchy i wstrząsy, które rejestruje akcelerometr telefonu, służący do mierzenia orientacji i nachylenia smartfona.

Podczas epizodów depresyjnych z kolei użytkownicy oddalają się od swoich gadżetów elektronicznych i zazwyczaj korzystają jedynie z możliwości wysyłania krótkich, sporadycznych wiadomości tekstowych.

- Aplikacja nie gromadzi informacji o tym, co piszemy, ale jak piszemy - wyjaśnił szef zespołu badawczego dr Alex Leow. Jak podkreślił, działanie programu ma być możliwie niezauważalne dla użytkowników, którzy po zainstalowaniu jej na swoim telefonie proszeni są o udzielenie zgody na wykorzystanie danych w badaniu i zastąpienie domyślnej klawiatury telefonu specjalnie przygotowaną nakładką BiAffect.

Od chwili udostępnienia aplikacji przez zespół badawczy w marcu tego roku została ona pobrana przez 1,3 tys. użytkowników.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane