• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Trzymasz tu dokumenty? Uważaj, mogłeś paść ofiarą potężnego ataku

Ekspert wyjaśnia, jak działają hakerzy Odtwórz: Ekspert wyjaśnia, jak działają hakerzy
Ekspert wyjaśnia, jak działają hakerzy

Użytkownicy narzędzi Google padli ofiarą wyrafinowanego ataku phishingowego - informuje CNN. Na swoje skrzynki mailowe otrzymali wiarygodnie wyglądające wiadomości z linkiem do aplikacji Google Docs. Osoby, które go otworzyły przekazały hakerom swoje kontakty i dostęp do skrzynek mailowych.

Hakerzy w swoim ataku wykorzystali system autoryzacji Google, który do łączenia kont użytkowników z aplikacjami firm trzecich używa tokenów zabezpieczających zamiast haseł.

Atak rozprzestrzeniał się bardzo szybko, ponieważ każda osoba, która otworzyła fałszywy link, wysyłała go automatycznie do swoich kontaktów.

W oświadczeniu przesłanym stacji CNN rzeczniczka giganta z Mountain View poinformowała, że w ciągu godzinnego ataku jego ofiarą  padło mniej niż 0,1 proc. użytkowników poczty Gmail, czyli około miliona osób. Google zabezpieczyło już konta swoich użytkowników i usuwa fałszywe strony i aplikacje. Spółka nie informuje, kto stoi za atakiem.

Ekspert w rozmowie ze stacją radzi, by osoby, które podejrzewają, że mogły paść ofiarą ataku sprawdziły uprawnienia aplikacji Google i usunęły jeden o nazwie "Dokumenty Google". Warto też zmienić hasło dostępowe do usługi.

Ataki phishingowe są popularną metodą kradzieży danych uwierzytelniających i włamań na skrzynki mailowe lub rachunki bankowe. Hakerzy rozsyłają wiarygodnie wyglądające wiadomości, w których wstawiają linki wyłudzające dane.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane