• rozwiń
  • WIG20 2148.11 -0.55%
  • WIG30 2430.31 -0.53%
  • WIG 56598.51 -0.52%
  • sWIG80 11474.12 +0.24%
  • mWIG40 3597.56 -0.88%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:42

Dostosuj

Po wypadku autonomicznego samochodu. Gubernator zabrania Uberowi prowadzenia testów

Po wypadku autonomicznego samochodu. Gubernator zabrania Uberowi prowadzenia testów
Foto: Shutterstock Foto: Gubernator Arizony zawiesił Uberowi prawo do testowania aut autonomicznych

Gubernator amerykańskiego stanu Arizona zawiesił Uberowi możliwość testowania aut autonomicznych. To reakcja na tragiczny wypadek z udziałem autonomicznego samochodu, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. Samochód Ubera śmiertelnie potrącił kobietę w miejscowości Tempe w Arizonie.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło 18 marca. Elaine Herzberg została uderzona przez samochód, kiedy w niedozwolonym miejscu przeprowadzała rower przez ulicę. Auto jechało z prędkością 65 kilometrów na godzinę i poruszało się w trybie automatycznym, choć za kierownicą siedział operator, sprawujący nadzór nad jazdą testową. 

Decyzja gubernatora Arizony

Po wypadku Uber zawiesił testy autonomicznych samochodów. Teraz taką decyzję podjął też gubernator Arizony. W ocenie Douga Duceya, wideo ze zdarzenia opublikowane przez policję jest "niepokojące, alarmujące, i wywołuje wiele pytań o zdolność Ubera do kontynuacji testów w Arizonie" - napisał gubernator i dodał, że zalecił, by zawiesić Uberowi możliwość testowania pojazdów autonomicznych na publicznych drogach Arizony.

Decyzję gubernator podjął w "interesie mieszkańców stanu".

Reuters przypomina, że Arizona do tej pory była kluczowym miejscem, gdzie Uber mógł testować połowę z posiadanych 200 aut autonomicznych. Uber oświadczył w poniedziałek, że "jest w dialogu z urzędem gubernatora".

Firmy zawieszają testy

Po wypadku Uber sam zdecydował zawiesić wszystkie testy pojazdów autonomicznych w Ameryce Północnej, które prowadzone były także w San Francisco, Pittsburghu i Toronto. Na podobny krok zdecydowała się Toyota, która testowała samochody autonomiczne na drogach publicznych w stanach Michigan i Kalifornia.

Reuters przypomina, że rozwojem autonomicznych samochodów zajmuje się też m.in. Alphabet (Google) i General Motors.

Zaraz po wypadku  w Arizonie doradcy amerykańskiego Kongresu zauważali, że zdarzenie może opóźnić procedowanie ustaw regulujących poruszanie się aut autonomicznych po publicznych drogach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane