• rozwiń

Potężny komputer i inteligentny głośnik. Sporo nowości od giganta z Cupertino

Mega komputer od giganta z Cupertino Odtwórz: Mega komputer od giganta z Cupertino
Mega komputer od giganta z Cupertino

"Zawodowcy kochają iMaca. Gdy więc poprosili nas o jego ekstremalnie mocną wersję, poszliśmy na całość." - pisze Apple na swojej stronie internetowej. Ten "mega komputer" został zaprezentowany podczas konferencji w San Jose, w Californii, na której firma pokazała też inne nowości.

1. Potężny sprzęt. Apple pokazało nowy komputer, czyli iMac Pro. Firma twierdzi, że głównie ma on ułatwić pracę specjalistom, np. grafikom i informatykom.

Za technikę trzeba zapłacić niemało. Ceny zaczynają się od 4,999 tys. dolarów, czyli około 18,5 tys. złotych.

Wewnątrz Mac ma wbudowany 18 - rdzeniowy procesor Inter - Core. Oprócz tego, jest wyposażony w nieistniejący dotychczas, jak zapewnia Apple, czip z procesorem graficznym. Według producenta, jest trzykrotnie szybszy od GPU (ang. Graphics Processing Unit) we wcześniejszych Macach.

Jeżeli chodzi o linię laptopów, to Apple odświeża jedynie dotychczasowe produkty. To, co ma się zmienić, to procesor, dzięki któremu praca ma być dłuższa i bardziej wydajna, zapewnia firma. Na konferencji Apple przedstawił MacBook Proc 13 i MacBook Pro15.

W Polsce iMac będzie dostępny od grudnia.

2. Głos systemu i super głośnik. Firma zaprezentowała też ulepszenia dla systemu Siri, czyli inteligentnego systemu głosowego, w który wyposażone są urządzenia producenta.

W Siri ma być wyposażony też nowy produkt, czyli HomePod. Głośnik pojawi się w sklepach jeszcze w tym roku. Dzięki automatycznej korekcji dźwięku mają z niego wydobywać się odgłosy lepszej jakości.

Otrzyma głosy damskie i męskie i ma być pozbawiony "robotycznych" naleciałości.

Jak zapewnia Apple, Siri ma być inteligentniejszy. Co oznacz, między innymi, że będzie w stanie lepiej zrozumieć użytkownika. Na przykład, na podstawie jego dotychczasowych zwyczajów. Ma umieć odpowiadać na pytania dotyczące nie tylko muzyki.

HomePod od Appla ma być rywalem dla produktów markowanych przez Amazon i Google, jak zaznacza sama firma. Jak podaje Reuters, będzie kosztował 359 dolarów, czyli ok. 1,3 tys. zł. Początkowo będzie dostępny w sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii.

3. iPad Pro. Podczas konferencji twórcy przedstawili kolejną wersję iPada - iPad Pro 10.5. Dostępny będzie w dwóch wersjach: 10,5 i 12,9 calowych ekranach.

Jak donosi CNBC, Apple deklaruje, że to pierwszy z tabletów, który obsłuży video HDR. Procesor A10X CPU ma przyśpieszyć działanie o 40 procent, zauważa CNBC. Jak inne tablety z serii "pro" ma dołączony rysik.

Do wyboru będą wersję z wbudowaną pamięcią 64GB, 256GB, 515 GB.

Mniejszy, w zależności od pamięci, będzie kosztował od 649 do 949 dolarów (2,4 - 3,5 tys. zł). Za dużego zapłacimy odpowiednio więcej: od 799 do 1099 dolarów (2,9 - 4,6 tys. zł).

4. IoS 11. To kolejna nowość od Appla. Za kilka miesięcy użytkownicy iPodów i iPadów będą mogli korzystać z nowszej wersji systemu operacyjnego, synchronizując informację przez tzw. chmurę, co ma oszczędzić miejsca.

5. Kiedy nowy smartfon? Podczas konferencji firma zdradziła kilka tajemnic dotyczących kolejnej wersji iPhona. Smartfon będzie zdolny do odczytania danych płynących ze świata zewnętrznego. Tzn. że będzie zdolny "zrozumieć to, co widzi".

6. Aplikacje. Apple przedstawił także kilka nowoutworzonych aplikacji, które mają zacząć funkcjonować niebawem. Między innymi Apple Pay, które ma opierać się na zasadach podobnych jak PayPal. Użytkownicy będą mogli dokonywać płatności przy pomocy aplikacji do wysyłania wiadomości (iMessage). W Polsce jednak ta opcja nie będzie dostępna.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane