• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Apple wśród 30 największych amerykańskich firm. Dołączy do Dow Jones

Apple wśród 30 największych amerykańskich firm. Dołączy do Dow Jones
Foto: Flickr (CC BY-SA 3.0) Foto: Apple wchodzi do indeksu Dow Jones

Największa pod względem wartości spółka na świecie, Apple, dołączy do indeksu Dow Jones Industrial Average. To jeden z najstarszych i najważniejszych indeksów światowych rynków kapitałowych. Jak pisze Reuters, krok ten odzwierciedla dominującą pozycję producenta smartfonów w gospodarce i społeczeństwie Stanów Zjednoczonych.

Jak czytamy, decyzja o wprowadzeniu Apple do bodaj najsłynniejszego indeksu na świecie i to w miejsce AT&T, która była częścią Dow Jones dużą część wieku, pokazuje, jaką drogę przez kilka dekad przeszły branże związane z komunikacją i technologią.

Znak czasu

- To jest znak czasu i może spowodować, że spojrzymy na indeks Dow inaczej niż do tej pory - podkreślił Richard Sichel, zarządzający w Philadelphia Trust Co. Jego zdaniem dodanie Apple do indeksu spowoduje wzrost wiarygodności Dow Jones.

Z rynkową kapitalizacją na poziomie 736 mld dolarów Apple jest największą spółką w indeksie. Akcja wprowadzenia Apple na Dow była oczekiwana, odkąd firma w połowie 2014 roku zaoferowała split (tzw. podział) na swoje akcje 1 do 7 - za jedną akcję oferowała siedem - czytamy.

Po tym kroku wielu inwestorów poczuło, że to już tylko kwestia czasu, gdy Apple zostanie dodany do indeksu 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw.

Reuters podaje, że spółka AT&T była przez rynek wyceniana na 176,5 mld dolarów. Po tym, jak zniknie z indeksu, jedyną spółką z branży telekomunikacyjnej będzie Verizon. Apple ma dołączyć do notowań 18 marca.

Na początku notowań cena akcji Apple osiągnęła poziom 128,15 dolarów, a akcje AT&T spadły do 33,53 dolarów.

Jak zwraca uwagę w swojej relacji Rafał Hirsch, waga spółki w indeksie Dow Jones zależy od bieżącej ceny akcji - im drożne, tym większy udział w indeksie. W piątkowe popołudnie za akcje amerykańskiego giganta trzeba zapłacić 126 dolarów. Obecnie sześć najważniejszych spółek to: Visa, Goldman Sachs, 3M, IBM, Boeing, Apple.

Dow Jones Industrial Average to jeden z najważniejszych indeksów akcji spółek notowanych na nowojorskiej giełdzie. Obecnie składa się on z 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane