• rozwiń
  • WIG20 2311.82 -0.31%
  • WIG30 2656.60 -0.48%
  • WIG 59819.66 -0.46%
  • sWIG80 11933.94 -0.63%
  • mWIG40 4191.00 -1.13%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:32

Dostosuj

Gigant stracił 40 miliardów dolarów. W kilka godzin

Szef Apple'a pozbywa się majątku Odtwórz: Szef Apple'a pozbywa się majątku
Szef Apple'a pozbywa się majątku "Źródło: TVN24 BiS"

Akcje Apple spadły w poniedziałek o 5 procent, co wymazało z wartości rynkowej giganta aż 40 miliardów dolarów. Przecena nastąpiła po tym, jak dostawcy firmy z Cupertino ostrzegli o mniejszych zyskach. Spotęgowało to z kolei obawy dotyczące słabego popytu na iPhone'y.

Akcje Apple zaczęły tracić na wartości po tym, jak Lumentum, amerykańska firma dostarczająca technologię rozpoznawania twarzy i dostawca Apple, poinformował, że jeden z jej głównych klientów ograniczył swoje zamówienia. W rezultacie Lumentum obniżyło prognozę sprzedaży i zysków, a akcje spółki straciły ponad 30 proc.

Wcześniej Japan Display, inny dostawca Apple, również obniżył swoje prognozy z powodu "niestabilnego popytu wśród klientów".

"Tymczasowe problemy"

Akcje Apple zakończyły poniedziałkowe notowania na poziomie 194 dolarów, co oznacza 5-proc. stratę. Firma podkreśliła jednak, że z optymizmem spogląda na sezon świąteczny i przypisuje słabsze prognozy jednorazowym czynnikom takim jak termin premiery nowych smartfonów czy tymczasowe problemy z łańcuchem dostaw.

Apple nadal osiąga rekordowe zyski, dzięki wyższym cenom i rosnącym przychodom z działalności usługowej, która obejmuje App Store, Apple Pay i Apple Music. Analitycy pozostają jednak sceptyczni, szczególnie po tym, jak firma stwierdziła, że przestanie dzielić się z inwestorami informacjami dotyczącymi liczby sprzedanych iPhone’ów, iPadów i maców.

Poniedziałek nie był dobrym dniem również dla innych gigantów technologicznych. Amazon stracił 4 proc., Alphabet (właściciel Google) - ponad 2,5 proc., a Facebook - 2,3 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane