• rozwiń

Temat: USA. Gospodarka

Apple pokazał rekordowe wyniki. Wartość spółki zbliża się do biliona dolarów

Smartfony przeszkadzają w życiu rodzinnym Odtwórz: Smartfony przeszkadzają w życiu rodzinnym
Smartfony przeszkadzają w życiu rodzinnym "Źródło: TVN24 BiS"

954 miliardy dolarów - do tak astronomicznej kwoty wzrosła wycena rynkowa Apple'a po ogłoszeniu przez spółkę rekordowych wyników finansowych. W ostatnim kwartale Apple na czysto zarobił 11,5 miliarda dolarów.

Przychody technologicznego giganta również były rekordowe. W trzecim kwartale roku fiskalnego spółka osiągnęła 53,3 miliarda dolarów przychodu. Rynek spodziewał się 52,34 mld dolarów. Wyższy od oczekiwań okazał się też zysk netto na akcję spółki, który wyniósł 2,34 dolara. Analitycy oczekiwali tutaj wyniku na poziomie 2,18 dolara.

Blisko rekordu

W reakcji na opublikowane wyniki kurs akcji Apple w handlu pozasesyjnym rosły ponad 3,5 proc. Oznacza to, że rynkowa kapitalizacja firmy wzrosła do astronomicznej kwoty sięgającej 954 miliardy dolarów. Agencja Reuters podaje, że Apple może być pierwszą amerykańską spółką obecną na giełdzie, której wycena przekroczy próg 1 biliona dolarów.

Może do tego dojść, gdy firma ogłosi wyniki za kolejny kwartał. Wzrosty jej przychodów i zysku a co za tym wartości całej spółki są najwyższe zwykle jesienią, kiedy Apple wprowadza na rynek nowe modele iPhone'ów. To one bowiem stanowią połowę przychodów firmy z Cupertino.

Apple podało zresztą, że w kolejnym kwartale roku fiskalnego spodziewa się kolejnego wzrostu przychodów. Według prognoz firmy będzie to 60-62 mld dolarów.

Sprzedaż rośnie

W drugim kwartale tego roku (trzecim kwartale fiskalnym dla Apple) firma sprzedała aż 41,3 mln iPhone'ów. Dla porównania w analogicznym okresie przed rokiem było to 41 mln urządzeń. Spółka odnotowała też wzrost sprzedaży iPadów - z 11,4 rok temu do 11,5 w tym roku. Spadki widoczne są jedynie w segmencie sprzedaży komputerów Mac. Rok temu w tym okresie nowych nabywców znalazło 4,29 mln komputerów a teraz 3,72 mln egzemplarzy.

Apple jako ostatnia z największych firm technologicznych przedstawił wyniki kwartalne. Wcześniej swoimi dokonaniami rozczarowały m.in. Facebook i Twitter, co w rezultacie przyniosło przecenę akcji tych firm po około 20 proc.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane